Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: AData SE920 1TB – formule mezi externími SSD

Michal Bareš 25.03.2024

Díky 40Gb rychlosti rozhraní USB 4 je možné přenášet data mezi počítačem a externím SSD diskem rychlostí přes 3 500 MB/s. Tedy pokud máte počítač s 40Gb USB připojením a externí disk AData SE920.

Kapitoly článku

Externí disk AData SE920 je bezpochyby nejrychlejší externí SSD, který jsme v laboratoři měli prozatím možnost vyzkoušet. S teoretickou propustností až 40 Gb/s, tedy 5 000 MB/s, je možné na rozhraní USB 4 připojit externí SSD dosahující rychlosti jako kvalitní NVMe SSD připojené přes patici M.2  přímo na základní desku s PCIe 3.0.

Vzhledem k poněkud větším rozměrům a potřebou aktivního chlazení pro dlouhodobější dosažení vysokých přenosových rychlostí jej ale doporučujeme hlavně uživatelům, kteří pravidelně pracují s velkými datovými objemy. Potřebujete-li externí SSD pro každodenní přenášení multimediálního obsahu pro váš notebook nebo smartphone, jsou na trhu menší, lehčí a levnější varianty.
 

AData SE920 1TB
AData SE920 1TB
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Mohlo by vás zajímat

USB 4 (40 Gb/s) má zatím jen hrstka počítačů

Rozhraním USB 4 (40 Gb/s) však je doposud vybavena jen hrstka notebooků. Tak rychle mimochodem nepracuje ani naprostá většina notebooků osazená USB-C portem s podporou Thunderbolt 4. Ten sice může teoreticky dosahovat až 40 Gb/s, ale ve většině případů podporuje pouze 10Gb nebo 20Gb datové přenosy. 
My jsme samozřejmě disk vyzkoušeli na naší testovací sestavě s plnou podporou USB 40 Gb/s, ale připojili jsme jej i k několika moderním notebookům se 14. generací procesorů Intel a většina z nich s tímto diskem komunikovala pouze prostřednictvím pomalejší verze USB 10 Gb/s, tedy čtvrtinovou teoretickou rychlostí.

Naměřený výkon okolo 3 500 MB/s, téměř jako DVD za sekundu

Externímu disku SSD AData SE920 jsme na naší testovací sestavě naměřili průměrné přenosové rychlosti čtení na úrovni 3 473 MB/s a zápisu 3 568 MB/s. To je mimochodem o cca 2 GB/s rychlejší přenos než u jakéhokoliv jiného doposud měřeného disku. AData SE920 je tedy z hlediska rychlosti momentálně zdaleka nejlepším externím SSD diskem v našich dlouhodobých srovnávacích testech.

AData SE920
Externí SSD disk AData SE920
Zdroj: AData

Po připojení disku AData SE920 1TB k běžnému notebooku s modrým USB-A konektorem standardu USB 3.2 Gen1 s propustností na úrovni 10 Gb/s, s počítačem komunikoval rychlostí okolo 900 MB/s při čtení a 853 MB/s při zápisu.

Rychlý disk ale produkuje hodně odpadního tepla, a tomu odpovídá i krabička s rozměry 116 x 64 x 16 mm a hmotností 182 gramů (bez kabelu). Ta je částečně kovová a částečně plastová a po stranách má jednu unikátní funkci. Lze ji totiž roztáhnout a tím spustit aktivní chlazení interního SSD.

Jakmile se zapne motorek ventilátoru, tak disk sice drobně hučí, ale mnohem lépe se chladí, takže dosahuje lepších výsledků při přesunu větších datových objemů.

Výbava a software

Součástí balení je USB-C/C kabel o délce 30 mm, který stejně jako samotný disk, podporuje datové přenosy prostřednictvím standardu USB 4 (40 Gb/s).
Námi testovaný 1TB verze má opravdovou dostupnou kapacitu 953,85 MB/s a byl předformátován na systém NTFS. Přesto lze disk připojit i k herním konzolím, kompatibilní je jak s PS 4 a 5, tak s Xboxy X/S. Disk spolupracuje i se smartphony a tablety, ale pokud jej k nim připojíte, důrazně doporučujeme vypnout aktivní chlazení, které dokáže rychle vybít baterii telefonu.

AData SSD ToolBox
Aplikace AData SSD ToolBox
Zdroj: aplikace AData SSD ToolBox
Aplikace AData SSD ToolBox
Aplikace AData SSD ToolBox
Zdroj: Aplikace AData SSD ToolBox

Součástí dodávky není žádný software, což je dost zásadní chyba, protože uživatel si musí podpůrnou aplikaci AData SSD ToolBox vyhledat a stáhnout sám. V jejím prostředí pak lze aktualizovat firmware řadiče, sledovat stav disku, bezpečně jej mazat a také změřit jeho přenosové rychlosti prostřednictvím vestavěného benchmarku. Problém ale byl, že námi testovaný disk tato aplikace odmítala rozpoznat jako disk AData, takže většina funkcí nebyla dostupná. Vzhledem k aktivnímu chlazení také disk nemá žádnou deklarovanou odolnost vůči prachu a vodě.

Technická data

AData SE920 1TB


Kapacita / formát 1 TB (953,85 GB) / SSD USB 4 / NTFS

Rozhraní USB-C 4.0 / 40 Gb/s

Rozměry a hmotnost 116 x 64 x 16 mm, 182 g

Přen. rychlost (čtení / zápis), USB 4.0 3 473 MB/s / 3 568 MB/s

Přen. rychlost (čtení / zápis), USB 3.2 Gen2x1 901 MB/s / 853 MB/s

Záruka 5 let

Cena 3 600 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud