Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé komunikátoru WhatsApp: bezplatný nástroj vás do budoucna ochrání před hrozbou podvodů a manipulací

Jiří Palyza 18.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nástroje umělé inteligence se stávají i prostředky různých podvodů a manipulací, které je často docela obtížné rozpoznat. Existuje ale bezplatná služba, která v tom chce uživatelům pomoci. Stačí jí přeposlat podezřelé zprávy. Dá se to použít i pro podezřelý obsah v nejoblíbenějším komunikátoru WhatsApp.

Kapitoly článku

V současné době se uživatelé potýkají se dvěma typy hrozeb. První z nich je více technicky zaměřený a zneužívá neopravené bezpečnostní chyby. Cílem je ovládnutí napadených systémů nebo odposlouchávání uživatelů. V těchto případech jsou velmi užitečné klasické bezpečnostní nástroje.

S druhým typem útoků si ale bezpečnostní programy poradí jen těžko. Spočívá v manipulacích, kterými se aktéři útoků snaží přimět oběť k tomu, aby dobrovolně provedla určitou akci. Žádný existující bezpečnostní software pak nedokáže zabránit dobrovolnému převodu peněz na účet podvodníka.

Přesně v těchto případech má ambice pomoci nová bezplatná služba. Scamio od bezpečnostní firmy Bitdefender analyzuje podvodné zprávy, které útočníci používají pro manipulace s uživateli. Cílem je ochránit potenciální oběti před tím, aby byly okradeny.

Detektor podvodů Scamio je k dispozici bezplatně

Scamio - registrace do služby
Online nástroj Scamio, který pracuje s prvky umělé inteligence vyhodnotí, zda se může jednat o pokus o podvod. Je zdarma. Jediné, co budete potřebovat, je registrace.
Zdroj: Scamio

Cílem bezplatné služby Scamio je rozpoznat pokusy o podvod. Uživatelům chce pomoci ověřit podezřelé online zprávy, které dostávají prostřednictvím e-mailu, vložených odkazů, nebo textových zpráv. Při posuzování charakteru sdělení Scamio spolupracuje s chatbotem.

Abyste mohli Scamio využívat, je zapotřebí se registrovat. K tomu budete potřebovat bezplatný účet u Bitdefenderu. Pokud už využíváte jiný produkt Bitdefenderu, můžete využít účet, který jste si vytvořili pro něj. Jinak se zaregistrujete pomocí jména a e-mailové adresy. Žádné poplatky za využívání Scamia poskytovatel nevyžaduje.

Mohlo by vás zajímat

Scamio je chatbot a pracuje se s ním stejně jako s ChatGPT. Můžete mu posílat tři typy vstupů: buď zkopírovat text z e-mailu, nahrát snímek obrazovky nebo si nechat ověřit odkaz, který je vám podezřelý.

Služba není v současnosti nijak rychlá, analýza krátkých e-mailových zpráv může trvat i několik minut. Výsledkem je hodnocení obsahu včetně doporučení k následným opatřením. Na vyžádání jsou také k dispozici obecné rady, jak se případným podvodům vyhnout.

Rozpoznání podvodu v aplikaci WhatsApp
 

Scamio chat v prostředí Meta Messengeru
Podle současných náznaků je velmi nadějné, že Bitdefender brzy nabídne integraci Scamia i do prostředí komunikátoru WhatsApp.
Zdroj: Scamio

Scamio jde už nyní používat jako webovou aplikaci na libovolném zařízení nebo operačním systému. Už nyní je propojena s aplikací Messenger od Mety (dříve Facebook Messenger).

Ještě větší význam by ale měla mít integrace služby do aplikace WhatsAppu. Podle informací od Bitdefenderu se na tom už pracuje. Pro zprávy z WhatsAppu to jde používat už nyní. Jen musíte případné podezřelé zprávy z WhatsAppu do Scamia zkopírovat, případně pořídit snímek obrazovky, pokud jste obdrželi nějaký podezřelý obrázek. Pak už jen necháte detektor podvodů pracovat.

Scamio zpracovává přirozené jazykové výrazy a snaží se rozpoznat obsah konverzace. Zahrnuje to i jazykové obraty a odchylky, které se v případě internetových podvodů zneužívají.

Zdroj: Scamio, BetaNews, Yahoo Finance

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud