Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 10X: jaké geniální funkce přináší nový operační systém od Microsoftu

Jiří Palyza 14.02.2020

Microsoft sází na inovativní zařízení se dvěma obrazovkami, jakým je například Surface Neo. Aby fungovaly správně, Microsoft dokonce vyvinul speciální verzi Windows, která je označena Windows 10X.

O novém operačním systému se postupně odhaluje stále více podrobností. Rodina Windows je rozšířena o nového člena, Windows 10X. Označení "X" v názvu operačního systému odkazuje na anglické slovo "expression". Speciální vydání Windows 10 se už objevila dříve pod názvy Windows Lite nebo s kódovým názvem Santorini. V souvislosti s novými zařízeními pro r. 2020 s modelovým názvem Surface se Microsoft vytasil s Windows 10X, což jsou Windows 10 optimalizovaná pro provoz na zařízeních se dvěma displeji. Microsoft je představil na plánovaném novém zařízení řady Surface, Surface Neo, které by mělo být představeno a uvedeno na trh v letošním roce.

V posledních týdnech docházelo ke stále častějším únikům informací o Windows 10X. Interní prezentace Microsoftu pravděpodobně byla krátkou dobu k dispozici online a odhalila, že s Windows 10X se pravděpodobně počítá nejen pro zařízení se dvěma nebo skládacími obrazovkami, ale že by měly být použitelné i na normálních noteboocích s normální obrazovkou. Pokud budete chtít pracovat s Windows 10X, zpočátku ale budete muset koupit zařízení se dvěma displeji. Později budou dostupné i jako bundlovaný SW spolu s hardwarem. Možnost samostatného stažení Windows 10X se neplánuje.

Windows 10X budí pozornost. Jsou to moderní Windows 10, ve kterých Microsoft hodil spoustu starých problémů přes palubu a i jejich samotný vzhled byl výrazně modernizován. Microsoft si k tomu účelu vypůjčil některé nápady z macOS a použil například dynamické tapety, které se v průběhu dne mění.

windynamicdesktop-logo

WinDynamicDesktop 3.4.1

CHIP hodnotí Dobrý

Díky této aplikaci získáte dynamickou verzi pracovní plochy macOS Mojave spolu s odpovídající tapetou na vaše Windows.

Stáhněte si

Nový vzhled nabídky Start, hlavního panelu a informačního centra

windows10x1

Nabídka Start operačního systému Windows 10X na zařízení Surface Neo.

Samozřejmě i Windows 10 umí pracovat s více displeji, což využívá mnoho uživatelů, kteří si například připojují ke svému notebooku další monitor. Windows 10X umí ale mnohem více. Jsou určeny pro zařízení s dvojí obrazovkou a skládací zařízení, která jsou v podstatě tvořena jen plochou displeje, jako např. Surface Neo. Tři centrální ovládací prvky, nabídka Start, hlavní panel a informační centrum, byly za účelem snadného ovládání takových zařízení kompletně přepracovány.

Nabídka Start : Microsoft se opět zaměřil na přepracování nabídky Start. Tentokráte je tlačítko Start umístěno centrálně a otevře uklizené menu se třemi oblastmi. Nahoře je vyhledávací pole, které slouží k místnímu vyhledávání, ale i k prohledávání internetu. Lze ho využít např. k vyhledání a přímému spuštění instalovaných programů. Níže jsou uvedeny nejoblíbenější aplikace a webové stránky, které jsou takto řazeny pro možnost rychlého přístupu. Třetí oblast tvoří seznam nedávno provedených aktivit, jako jsou např. rozpracované dokumenty nebo navštívené webové stránky. Dobrou zprávou je, že seznam programů lze přizpůsobit vašim vlastním potřebám a je možnost vytvářet složky, které kombinují několik typů objektů. Sečteno a podtrženo, Microsoft srazil nabídku Start na jednoduchý spouštěč.

Hlavní panel : lišta hlavního panelu se stává flexibilnější a přizpůsobuje se nastavení zobrazení v závislosti na zařízení. Ikony jsou umístěny uprostřed, ale to lze změnit. Klasicky vpravo je kompaktnější informační oblast s ukazatelem času, WLAN a stavu baterie. Pokud není připojena žádná klávesnice, jakmile se spustí program, panel nástrojů se minimalizuje.

Informační centrum : mnoho uživatelů má informační centrum, resp. panely nástrojů, skryté, jinak zabírá poměrně dost místa v pravé části hlavního panelu. Windows 10X v tomto ohledu zeštíhlují. Info centrum rozdělují do několika menších oblastí. Má to dvě výhody: oznámení jsou úhledně oddělena a rychlé nastavení získává více možností. Uživatelé pak mohou provést další nastavení systému přímo v informačním centru a nebudou muset přecházet do nastavení systému.

Podpora klávesnice

windows10x2

Windows 10X podporují i ovládání prostřednictvím klávesnice.

Přestože jedním z trendů budou zařízení, jejichž těla jsou tvořena displeji a jejich ovládání dotykové, Microsoft nezapomíná, že se stále v drtivé míře pracuje s klávesnicemi. Proto je podpora klávesnice integrována i do Windows 10X. Pokud je aktivována hardwarová klávesnice, tedy např. u Surface Neo přeložená na spodní displej a zařízení tak dostane vzhled notebooku, přepne se do příslušného režimu. Většina práce tak probíhá na jedné obrazovce, zatímco větší část druhé obrazovky je zakryta klávesnicí. Zbývající viditelná část druhého displeje se stává tzv. "Wonderbarem", kde Windows zobrazují prvky jako např. emodži nebo lze oblast využít jako trackpad.

Aplikace a programy

windows10x3

Systém Windows 10X podporuje spouštění aplikací, ale i klasických programů.


Windows 10X nebudou podporovat pouze aplikace, ale měly by být také schopny spouštět klasické 32bitové programy. Za tím účelem využívají speciální technologie kontejnerů. Microsoft se tak poučil z minulých chyb, kdy byla zařízení příliš zúžena jen ke svému účelu. Uživatelé by tak měli dostat k dipozici optimalizovaný a racionalizovaný systém Windows se vším komfortem. Ne že byla možnost spouštění obou variant softwaru pokaždé potřeba, ale je dobré vědět, že to s Windows 10X dokážete.

Stáhněte si: 4K témata pro Windows 10

lighttrails-logo

Light Trails

CHIP hodnotí Dobrý

S bezplatnou sadou témat pro Windows 10 „Light Trails“ můžete na svém počítači se systémem Windows získat úžasné noční záběry v kvalitě 4K.

Stáhněte si
fabrics-logo

Fabrics of India

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná sada motivů pro systém Windows 10 „Fabrics of India“ nabízí osmnáct 4K tapet na plochu.

Stáhněte si
riverdeltas-logo

River Delta

CHIP hodnotí Dobrý

Téma Windows 10 „River Deltas“ obsahuje deset pozadí plochy ve 4K kvalitě.

Stáhněte si
panoramictril-logo

Panoramic Train Views

CHIP hodnotí Dobrý

S free motivem Windows 10 „Panoramic Train Views“ získáte deset pozadí plochy 4K.

Stáhněte si

Mnohem rychlejší instalace a aktualizace

Popis "rychlejší a hezčí" platí i pro instalaci systému Windows 10X. Doposud instalace Windows 10 stále vypadá poměrně standardně, Windows 10X balí známý proces do moderního vzhledu aplikace. Kroky jsou samozřejmě velmi podobné: vyberete jazyk, nastavíte WLAN, zadáte účet Microsoft; to je vše, na co se W10X budou dotazovat. Podle informací z nastavení zmizela Cortana, takže uživatele nebude obtěžovat.

Skutečná změna ale přichází s aktualizacemi: funkční updaty se instalují na pozadí zcela bez povšimnutí. Aktualizaci si uživatelé uvědomí pouze v případě nutnosti restartu, na který budou upozorněni. V závislosti na tom, jak rychle bootuje celý systém, může být kompletní aktualizace nahrána během pár minut. To je možné díky striktnímu rozdělení komponent, jakými jsou systémové soubory, ovladače a programy.

Vyzkoušejte Windows 10X

windows10x4

S trochou bastlení si Windows 10X můžete vyzkoušet prostřednictvím Microsoft Emulatoru.

Zařízení se dvěma displeji seženete jen velmi obtížně a Windwows 10X také ještě nejsou volně dostupná. Nový operační systém si ale můžete vyzkoušet už dnes. Umožňuje to Microsoft Emulator. Buďte ale opatrní, je to hodně bastlení a ruční práce, kterou ocení pokročilí uživatelé.

Stáhněte si: Windows 10X

win10xemulator-logo

Microsoft Emulator - Windows 10 App 1.1.39.0

CHIP hodnotí Dobrý

S bezplatným nástrojem "Microsoft Emulator“ můžete emulovat různá zařízení ve vašem systému a vyzkoušet hostující operační systémy, jako je Windows 10X.

Stáhněte si
win10xemulatorimage-logo

Microsoft 10X Emulator Image- Windows 10 App 10.0.19563.0 Preview

CHIP hodnotí Dobrý

Vyzkoušejte nyní Windows 10X. „Microsoft 10X Emulator Image“ to umožňuje.

Stáhněte si

Mohlo by to být něco...

Microsoft vstupuje do světa skládacích zařízení. To, co už uživatelé mohli vidět v rámci prezentace zařízení Surface Neo, mnohé slibuje. Windows 10X vypadají na první pohled dobře, rozhodující ale také bude, co to všechno bude stát a zda se W10X rozšíří v praxi. Pokud se Microsoftu podaří přesvědčit své partnery, mohly by se objevit s Windows 10X i produkty dalších výrobců, např. Aceru, Asusu, Dellu, HP, Lenova a dalších.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud