Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Aktualizace ovladačů Windows 10: důmyslný nástroj šetří práci

Jiří Palyza 21.02.2020

Chybějící nebo zastaralé ovladače mohou ve Windows způsobit problémy a zpomalit výkon. I zde je potřeba provádět pravidelné aktualizace.

Udržovat ovladače pro veškerý hardware je možné prostřednictvím vestavěného nástroje ve Windows anebo také pomocí šikovného pomocníka Snappy Driver Installer. Program identifikuje neznámá zařízení a automaticky načte i instaluje potřebné ovladače.

Jsou činnosti, u kterých musíme Microsoft ocenit. Podpora ovladačů nebyla nikdy lepší, než nyní v systému Windows 10. Je vysoce pravděpodobné, že po čerstvé instalaci Windows jsou všechny ovladače nainstalovány správně a systém je v top kondici. Chcete-li to zkontrolovat, prvním krokem je otevřít Správce zařízení a prohlédnout si, zda nejsou u některých ovladačů problémy. Okno Správce lze nejrychleji otevřít kombinací kláves [Windows]+[X], a poté stisknout "R" nebo vybrat ze zobrazené nabídky položku "Správce zařízení". Pokud je u některých ovladačů problém s neodpovídajícími ovladači, uvidíte to. Prostřednictvím kontextové nabídky můžete zkusit u postiženého zařízení ovladač aktualizovat. To se může, ale také nemusí podařit.

Stáhněte si: Snappy Driver Installer

snappy-logo

Snappy Driver Installer 1.19.9

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Se "Snappy Driver Installerem" můžete ve vašem systému snadno najít chybějící nebo zastaralé ovladače a aktualizovat vše najednou.

Stáhněte si

Alternativně byste měli vždy provést kontrolu systému pomocí Sledování prostředků a výkonu. Učiníte to snadno otevřením okna pro spouštění programů kombinací kláves [Windows]+[R] a zadáním příkazu "perfmon /report". Zbytek Windows provedou automaticky. Po 60 sekundách testování se zobrazí okno s výsledky diagnostiky. Pokud jsou v systému problémy s ovladači, zobrazí se.

První bod řešení: aktualizace Windows

windowsupdate

Windows update: Microsoft dodává ovladače také prostřednictvím aktualizací systému Windows.

Prvním krokem pro získání nových ovladačů je Windows Update. Ne všechny ovladače jsou ale distribuovány tímto způsobem. Přesto se aktualizaci vyplatí vyzkoušet, než přejdete k dalším krokům. Ty ale budou vyžadovat hodně manuální práce: pokud víte, na kterém zařízení ovladače chybí, můžete je vyhledat a přejít na webovou stránku podpory výrobce. Pokud budete mít štěstí, ovladač ke stažení tam najdete a můžete ho instalovat ručně. U neznámých zařízení je to trochu složitější.

Snappy Driver Installer

snappydriver1

Dávková instalace: chybějící ovladače jsou automaticky načteny a instalovány jeden po druhém.


Lite verze Snappy Driver Installeru má velikost pouze kolem 5 MB. Tento balíček je vhodný pro běžné uživatele, kteří jen chtějí instalovat do svých počítačů nejnovější ovladače. Pokud si chcete stáhnout kompletní databázi ovladačů, musíte načíst téměř 17 GB. Obvykle to nepotřebujete. Tato možnost je užitečná pro servisní techniky, kteří jedou k zákazníkovi a mohou tam najít počítač, který se nemůže připojit k síti.

Stáhněte si: Snappy Driver Installer

snappy-logo

Snappy Driver Installer 1.19.9

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Se "Snappy Driver Installerem" můžete ve vašem systému snadno najít chybějící nebo zastaralé ovladače a aktualizovat vše najednou.

Stáhněte si

Načtení indexu

Po prvním spuštění proveďte prostřednictvím Snappy Driver Installeru indexaci čili vytvoření adresáře dostupných ovladačů. Instalované ovladače a zařízení bez ovladačů jsou poté porovnány s indexem. Na základě ID zařízení opensourcový nástroj rozpozná, které ovladače patří k jednotlivým zařízením.

Aktualizace ovladače

Před zahájením instalace ovladačů se doporučuje nastavit prostřednictvím programu bod obnovení systému. Chybějící a zastaralé ovladače lze nyní načíst najednou a postupně automaticky jeden po druhém instalovat. Buďte ale opatrní, abyste při nahrávání updatů stahovali pouze balíky, které budete potřebovat pro vaše PC, a nestáhli náhodou kompletní databázi ovladačů pro použití offline.

Nejlepší nástroj pro ovladače

Snappy Driver Installer identifikuje zařízení a získá příslušné ovladače. Instalace funguje také automaticky, a to i v dávkovém režimu. Ovládání a práce s programem by mohla být trochu jasnější, protože ne všichni potřebují obrovskou databázi ovladačů pro použití offline. Ale jinak si nemůžeme ztěžovat. Zejména proto, že open source nástroj je k dispozici bez reklamy. Sečteno a podtrženo, Snappy Driver Installer je v současné době nejlepším nástrojem pro práci s ovladači.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud