Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Čas fesťáků začíná: kdy budete opět ready k řízení?

redakce 22.05.2017

Pijte zodpovědně: Čas festivalů začíná, a tak mnozí z vás vyrazí za muzikou. Součástí toho bývá mnohdy řízená, mnohdy ale nezřízená konzumace alkoholu. Kdy budete zpět na nule, abyste mohli bezpečně vyrazit autem zpět? A jak je to vlastně s nealkoholickým pivem?

obr Přinášíme vám tip na aplikaci Alkohol kalkulačka, která je na Obchod Play dlouhodobě nejlépe hodnocená. Principem její činnosti je stanovení parametrů, tedy zda jste žena nebo muž a jaká je vaše aktuální hmotnost. Poté si u každého nápoje můžete upravit jeho parametry, tedy jaká je objem alkoholu a jak velký je panák nebo sklenice, ze které pijete. Poté můžete konzumované nápoje přetahovat na časovou osu a následně nechat vyhodnotit, jak jste na tom, kolik promile alkoholu proudí ve vaší krvi a za jak dlouho – pokud jste zdrávi – budete „na nule“.

Vše je jasné, elegantně vypracované, k dispozici je velký výběr nápojů od piva přes panáky až k míchaným nápojům a vínům. Můžete to tedy zkusit. Pořadí a skladbu nápojů nemůžeme ovlivnit, to je vaše věc. Ale pokud budete schopni sledovat vývoj vašeho sezení k kamarády, máte šanci poměrně přesně stanovit vývoj vaší alkoholické křivky, kterou si můžete kdykoli nechat vykreslit na obrazovce vašeho mobilu.

Výhodou této aplikace je to, že i když ji vypnete, můžete dále pokračovat tam, kde jste přestali, případně zařadit „zapomenuté“ nápoje na časovou osu, a tak získat přesnější alkoholickou křivku.

Pokud jste ale disciplinovaní řidiči, zcela jistě budete konzumovat nealkoholické pivo, zvláště tehdy, pokud se budete ještě večer nebo v noci vracet domů a rozvážet vaše „zbourané“ kamarády. Jak to ale je s nealkoholickým pivem, vždyť i v něm je malý objem alkoholu a v žádné nebo ve většině aplikací na testování objemu alkoholu ve vaší krvi nejsou nealkoholická piva zařazena? Na to je snadná odpověď. A přinášíme ji na konci následující kapitoly.

Je nealkoholické pivo opravdu bez alkoholu?

Naši kolegové v mnichovském Chipu si položil v souvislosti s nealkoholickým pivem několik zajímavých zjištění.

Nealkoholické pivo má v sobě alkohol. Pokud si podrobně prostudujete etiketu na lahvi nealko piva nebo na plechovce, zjistíte, že i nealkoholické pivo má typicky do 0,5 % alkoholu. To je dáno výrobním postupem, kdy se ve většině států nealkoholické pivo vyrábí typicky jako jedenáctka, aby nealko mělo chuť piva – a na konci výrobního procesu se pak alkohol zahřátím nechá odpařit. Dalším způsobem je, že se obsah alkoholu v pivu při fermanetačním procesu sleduje a jakmile je dosaženo hladiny 0,5 %, je tento přerušen. Proto mívají nealkoholiská piva typicky mezi 0,2 až 0,5 % alkoholu. Výrobci piva tuto hodnotu uvádějí na etiketě nebo na plechovce, jak už bylo zmíněno.

Některé pivovary ale dokážou vyrobit nealkoholická piva s 0,0 % alkoholu, při jeho pití ale předpokládejte, že nealkoholické pivo zákonem povolené množství zbytkového alkoholu má.

K tomu, abyste zůstali mobilní, můžete během hodiny vypít až tři nealkoholická piva.

Naši němečtí přátelé tvrdí, že i těhotné ženy si čas od času mohou dát nealkoholické pivo – jak často a v jakém množství, však blíže neuvádějí.

I když ve školách ve Skotsku je možné ve školách zakoupit nealkoholické pivo, přesto lékaři pití nealkoholického piva dětem nedoporučují. To z důvodu, že děti si mohou zvyknout na chuť piva a tím se zvyšuje pravděpodobnost pozdější závislosti na alkoholu.

To samé platí pro alkoholiky – i vyléčené – i ty by se měli konzumace nealkoholického piva vzdát. Existuje zde totiž nebezpečí, že vůně a chuť u bývalých alkoholiků může vést opět k recidivě.

screenshot-2017-05-21-12-19-59 Chtěli jsme pro vás vyzkoušet v aplikaci Alkohol kalkulačka, zda dokáže nealkoholické pivo nějak ovlivnit objem alkoholu v krvi a nastavit si nápoj s objemem alkoholu 0,5 %, ale bohužel jsme narazili. U nápojů je možné – a tím se vracíme opět k tomu, čím jsme začali – totiž nastavit minimální množství alkoholu v nápoji od 2,0 % a více. Takže smůla.

Budeme tedy vycházet z toho, že tři nealkoholická piva vypitá za jednu hodinu jsou maximum. Ostatně, víc se z vlastní zkušenosti, ani vypít nedá. Po ránu byste se totiž mohli pobudit přilepeni na stropě místnosti, ve které jste usnuli, nealkoholické pivo má totiž – opět ze zkušenosti autora článku – nepříjemný vliv na tvorbu břišních plynů…


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud