Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Co znamená zkratka GPT v aktuálně hojně využívaném slově ChatGPT?

Pavel Trousil 02.03.2023

Zkratka ChatGPT se v poslední době objevuje v různých souvislostech, ale asi málokdo zná její význam. Zní možná složitěji a komplexněji, než co ve skutečnosti znamená.

Když přijde řeč na počítačové programy, umělou inteligenci nebo nové technologie, mnoho lidí se v záplavě slov a zkratek začne rychle ztrácet. Přesto lze většinu obsahu a zkratek vysvětlit jednoduše.

  • Zkratka GPT v termínu ChatGPT znamená Generative Pretrained Transformer (generativní předtrénovaný transformátor). Tento překlad zní stále poněkud abstraktně, ale stane se jasnějším, když se zamyslíme nad funkcí této technologie.ChatGPT může komunikovat s lidmi a odpovídat na otázky, proto se ve zkratce používá výraz Chat.
  • Při komunikaci s lidmi a při odpovídání na jejich dotazy umělá inteligence nepřistupuje k obsahu internetu ani ho nezkoumá. Může pouze odkazovat na texty, které již přečetla.
  • Tyto dříve přečtené texty mohou pocházet z různých tematických oblastí a byly použity k obecnému tréninku technologie. Odtud pocházejí slova generativní a předtrénovaný.
  • Dále program přepisuje nebo překládá, tj. transformuje, přečtený obsah do odpovědi. Tato odpověď vychází z toho, na co byl předtím tázán.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud