Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Další velká aktualizace Windows se blíží: čekají nás revoluční změny – jedna funkce ale má sílu rozbušky

Jiří Palyza 25.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Na podzim letošního roku se očekává další velká aktualizace Windows. Má přinést tolik revolučních změn, že se dlouho uvažovalo o tom, že ji Microsoft dokonce pojmenuje Windows 12. To se sice nestane, nicméně ve Windows 11 24H2 nás čeká opravdu hodně nových funkcí.

Kapitoly článku

Spolu s uvedením Windows 11 Microsoft přešel na tempo jediné velké aktualizace ročně. Je k dispozici vždy na podzim, od čeho je také odvozen název: v nejbližším případě to bude Windows 11 24H2. Proslýchá se, že z hlediska termínu uvolnění nejnovější verze jedenáctek Microsoft míří na září, není to ale oficiální.

Hotový, respektive téměř hotový systém často bývá k dispozici už dříve, protože výrobci počítačů potřebují čas, aby nový Windows napasovali do svých zařízení. Windows 11 24H2 je už instalován na nejnovějších počítačích Microsoftu, Copilot Plus. Microsoft v tomto případě zvolil nový přístup: široce propagované funkce umělé inteligence vyžadují specializovaný hardware, který je bude schopen výpočetně zpracovat. Na běžných počítačích tak mnohé z nich vůbec nebudou k dispozici.

Nový Windows 11 ale není exkluzivní záležitostí. Zájemci mohou aktualizovat už dříve prostřednictvím programu Windows Insider. K dispozici mají i soubor ISO.

Instalace Windows 11 24H2 v předstihu

Nastaven programu Windows Insider ve službě Windows Update
Přestože k očekávanému uvolnění nejnovějšího Windows 11 24H2 dojde až pro prázdninách, fanoušci si mohou nejnovější systém stáhnout ve verzi Release-Preview v programu Windows Insider. Pokud byste se chtěli do něj zapojit, je nutné zapnout odesílání diagnostických dat.
Zdroj: Windows 11 / služba Windows Update

Pokud vás zvědavost nenechá v klidu, můžete si Windows 11 24H2 Release Preview vyzkoušet. Jen počítejte s tím, že přestože práce na systému jsou už sice daleko, detaily se stále upravují. Pokud nechcete riskovat potenciální problémy, je přeci jen lepší počkat.

A ještě jedna poznámka, která by mohla být pro vás důležitá: pokud se zaregistrujete jako členové programu Windows Insider (je to bezplatné), sice budete moci testovat předběžné verze softwaru s nejnovějšími funkcemi, ale Microsoft si za to na oplátku vezme další diagnostické údaje, které bude při provozu systému sledovat.

Windows 11 24H2: na jaké novinky se můžeme začít těšit

Asus Vivobook s podporou Copilot+
Nejnovější funkce umělé inteligence jsou vyhrazeny pouze pro počítače Copilot Plus, které disponují potřebným hardwarem. Jedním z prvních výrobců, který takový hardware nabízí, je Asus. Jde o model Vivobook S15.
Zdroj: Asus

Z pohledu nových funkcí je to s Microsoftem vždy tak trochu složité: vývojáři hodně testují, funkce přesouvají mezi různými experimentálními verzemi a ne vždy zpřístupní pro všechny uživatele. Je tedy vždy tak trochu loterie uvést všechny novinky očekávaného systému bez jakýchkoliv pochybností. Každopádně, pro Windows 11 24H2 se připravují následující funkce:

Seznam zakázaných položek: některé ovladače a programy brání přechodu na systém Insider. Může se tedy stát, že finální aktualizaci budou některé systémové komponenty blokovat.

Funkce vyhledávání "Recall": tak o této funkci se hovoří jako o superšpiónu, ale také o mega funkci nového rozměru. Lokální funkce s podporou umělé inteligence má v pravidelných intervalech několika sekund pořizovat snímky obrazovek a převádět je na obsah, ve kterém půjde vyhledávat. Smyslem je vybavit počítač fotografickou pamětí. Odborníci v oblasti ochrany dat a mnozí uživatelé jsou přesvědčeni, že funkce už zachází příliš daleko. Microsoft ji chce testovat v delším časovém intervalu, a tak není doposud jasné, že bude spuštěna v rámci Windows 11 24H2. Každopádně, funkce je určena výhradně pro nové počítače Windows Copilot.
 

Mohlo by vás zajímat

Průzkumník souborů: nástroj pro práci s adresáři a soubory dostane další funkce pro práci s archivy ZIP a od verze Windows 24H2 také bude schopen vytvářet archivy ve formátu 7-Zip a TAR.

Rychlá nastavení: uživatelé mohou rychlými nastaveními skrolovat myší a jsou zde také aktualizace pro Wi-Fi a VPN. Pro  sítě Wi-Fi zahrnuté v seznamu je k dispozici tlačítko pro obnovení a uživatelé sítě VPN mají více možností nastavení.

Propojení s chytrým telefonem: aktualizaci obdrží funkce Smartphone Link; chytré telefony by se nyní měly do Windows integrovat plynuleji, a to aniž byste měli aplikaci stále běžící v popředí. Mobily běžící na Androidu by mělo být možné integrovat i ve funkci webové kamery.
 

Mohlo by vás zajímat

Úsporný režim: aktualizace se dočkal i systém úspory energie, který je integrovaný do Windows. Uživatelé si jej budou moci aktivovat, cíleně tím snížit výkon a v důsledku šetřit energii. Není určen pouze pro notebooky, ale lze jej aktivovat i na stolním počítači.

Superuživatel v příkazovém řádku: práva "Sudo", která znají uživatelé Linuxu, budou podporována i ve Windows.

Jádro systému: vývojáři Microsoftu už nějakou dobu modernizují základní stavební kameny systému Windows. Ve Windows 11 24H2 se plánuje velká aktualizace jádra, které bylo přepsáno v jazyce Rust.

Wi-Fi 7: v novém Windows bude implementována nativní podpora nejnovějšího standardu bezdrátové sítě.

Tapety na ploše: aktualizace Windows 11 získává podporu pro tapety HDR.

Zdroj: The Register
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme