Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

LiFi: širokopásmový přenos dat prostřednictvím světla

Pavel Trousil 28.03.2018

Philips Lighting nově nabízí technologii Light Fidelity (LiFi), která prostřednictvím LED osvětlení a světelných vln poskytuje širokopásmové datové připojení rychlostí 30 Mb/s. Nabízí například kancelářská svítidla s podporou LiFi.

Zatímco se radiové frekvence stávají stále přetíženějšími, spektrum viditelného světla pro přenos dat je nevyužitým zdrojem, který umožňuje využívat velkou šířku pásma pro stabilní simultánní připojení rozsáhlého pole IoT zařízení.

Lifi je oboustranná vysokorychlostní bezdrátová technologie stejně jako Wi-Fi, ale pro přenos dat je místo rádiových vln využíváno spektrum světla. Osvětlení společnosti Philips Lighting využívající technologii LiFi poskytuje širokopásmové připojení o rychlosti 30 Mb/s bez vlivu na kvalitu světla. S rychlostí připojení 30 Mb/s si mohou uživatelé na svých zařízeních současně přehrávat až několik videí v plně vysokém rozlišení a uskutečňovat videohovory.

lifi2-nahled

 

Výhody LiFi

LiFi nabízí oproti bezdrátové síti Wi-Fi další výhody, protože může být použito v místech, kde rádiové frekvence mohou rušit zařízení (například v nemocnicích), nebo kam bezdrátové signály nedosáhnou nebo jsou slabé (například v podzemí). Vhodné je i pro prostředí vyžadující vysokou bezpečnost – například pro finanční nebo vládní instituce. LiFi totiž přidává další vrstvu zabezpečení, protože světlo nemůže procházet pevnými stěnami – a pro přístup k síti je světlo potřeba.

lifi-nahled

 Každé svítidlo je vybaveno vestavěným modemem, který moduluje světlo při rychlostech, které lidské oko nedokáže zaznamenat. Světlo je detekováno LiFi USB klíčem připojeným do zásuvky notebooku nebo tabletu (v budoucnu bude tato technologie přímo zabudována do notebooků a dalších zařízení). LiFi USB dongle vrací data do svítidla pomocí infračerveného propojení. Díky svítidlům Philips LiFi získají zákazníci dvojí výhodu – kvalitní, energeticky úsporné LED osvětlení a bezpečné, stabilní a robustní připojení, protože LiFi má 10 000krát větší spektrum, než WiFi.

a98eaa52964041ad9371a4a40078227c

Osvětlení společnosti Philips umožňuje převzetí připojení mezi světelnými body. To znamená, že když se uživatel přesune z jedné strany velké kanceláře do druhé, je spojení stále funkční, protože světelné body si jej mezi sebou předávají. Společnost Phlips nabízí standardní kancelářské svítidla vybavená LiFi, která poskytují kvalitní energeticky úsporné světlo. Philips Lighting nabízí s podporou LiFi svítidla Philips PowerBalance gen2 a Philips LuxSpace.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud