Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Méně reklamy a špehování: šikovný nástroj zkrotí sledovací apetit androidových aplikací

Jiří Palyza 04.03.2023

Mnoho uživatelů si často se sledováním vlastních dat mobilními aplikacemi příliš hlavu neláme. Přitom se stále častěji setkáváme s případy, kdy aplikace zneužívají různá oprávnění nad rámec svých potřeb. Co s tím a můžeme vůbec sledování aplikacemi omezit?

Kapitoly článku

Přístup k internetu je pro mnoho mobilních aplikací povinný, ale často není nutný. Některé aplikace poskytují své služby zcela offline, ale neustále stahují například reklamu. Zakázat vybraným aplikacím přístup k internetu není pomocí vestavěných nástrojů smartphonu úplně snadné.

Právě k tomu účelu je k dispozici aplikace NetGuard, která je ve své základní verzi zdarma. Je k dispozici pouze pro systém Android a jde v podstatě o variantu firewallu pro smartphony. Aby vše fungovalo i bez rootu, nástroj nastaví VPN, která omezí přístup aplikací k internetu.

Ovládání je jednoduché: chcete-li spustit NetGuard, musíte přepnout ovladač v levém horním rohu aplikace.

Blokování přístupu k internetu pro aplikace

netguard-1

V prostředí NetGuardu jde jednoduše zablokovat internetový přístup vybraným aplikacím. | Zdroj: NetGuard

Po instalaci nástroje NetGuard se zobrazí seznam aplikací, které máte instalované na svém mobilu. Spolu s nimi jsou vidět také dva symboly, jeden pro Wi-Fi a druhý pro data. Tyto položky budou zpravidla zelené, což znamená, že internetový přístup je povolen oběma cestami.

Pokud byste chtěli některým z aplikací přístup k internetu omezit, klepněte na jednu z ikon. Můžete to například nakombinovat tak, že aplikacím povolíte přístup k internetu na domácí Wi-Fi, ale mimo její dosah ji necháte v režimu offline. Stačí vybrat aplikaci, jejíž přístup k internetu chcete nastavit, a proveďte nastavení.

V detailech můžete provést několik jemných úprav, například povolit přístup k Wi-Fi, nebo mobilnímu telefonu, pokud je aktivována obrazovka. To vám umožní používat aplikace, ale zabrání neustálému přístupu na internet na pozadí.

Zajímavá je také možnost blokace v případě roamingu. To umožňuje cíleně šetřit objem dat, a s tím související náklady. Blokovány mohou být také součásti systému. Stačí v nabídce "Nastavení" a části "Rozšířené možnosti" aktivovat položku "Zobrazit systémové aplikace".

Možnost pokročilých funkcí

netguard-2

Verze Pro nabízí pokročilejší funkce. Jsou už ale placené. | Zdroj: NetGuard

NetGuard je také vybaven profesionálnímu funkcemi, které si můžete zakoupit. Pomocí nich lze například zobrazit protokol zaznamenaného datového provozu, filtrovat síťový provoz, nebo si aktivovat upozornění na nové aplikace a prostřednictvím oznámení ihned provést jejich instalaci a nastavení.

Za všechny funkce verze Pro zaplatíte jednorázově 8,99 EUR, ale jsou také možnosti individuálního nákupu. V open-sourcové aplikaci není žádný sledovací kód.

Určitě zajímavé řešení

Jednoduché blokování přístupu aplikací k internetu je pomocí nástroje NetGuard velmi snadné. Placené funkce Pro se vyplatí zejména pokročilým uživatelům, kteří chtějí vyspělejší firewall pro Android. Upozornění: NetGuard nevyžaduje root přístup, ale je ovládán přes VPN. Proto aplikaci není možné používat s jinou službou VPN.

Zdroj: GitHub / NetGuard, GooglePlay


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud