Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Návrat legendárního Commodore 64

redakce 06.02.2018

Mnozí pamětníci začínali svou praxi na počítači Commodore 64. I když u nás nebyl příliš rozšířený, vládlo tu ZX81 Spectrum a později pak Sharp řady MZ-800, v Německu C64 byl počítač, který jste dostali koupit všude.

A k němu spoustu her, herního příslušenství – prostě byl to počítač, který dokázal uspokojit každého zvídavého příznivce především her. Her pro C64 existuje spousta a mnohé z nich jsou stále legendami. O více než 30 let později je Commodore 64 stále považován za nejprodávanější PC všech dob a nyní se vrací jako mini konzola.

THE64 Mini, jak se mu nyní říká, je plně licencovaný produkt vyvinutý firmou Retro Games a distribuovaný firmou Koch Media. Má poloviční velikost originálního modelu C64 a zřejmě jde také o plně funkční systém s vestavěnou klávesnicí, dvěma USB porty a samozřejmě i joystickem.

A protože už nejsou osmdesátá léta, nemusíte se obávat, že byste museli shánět nějaký starý televizor, ke kterému byste THE64 Mini mohli připojit. Díky existenci HDMI konektoru jej snadno připojíte k televizoru nebo k monitoru s rozlišením 720p. Podporuje také režim zobrazení Pixel Perfect v poměru 4:3.

THE64 Mini přichází s desítkami vestavěných her. Celkem jich je 64, a mezi nimi nechybí „klasika“, jako jsou nesmrtelné hry Boulder Dash, California Games, Deflektor, Hunter´s Moon, Mission Impossible (1 a 2), Nobby the Aardvark, Speedball (1 a 2), Things on a Spring a celá řada dalších. Je to směs žánrů, z nichž mnohé získaly kdysi dávno, když přicházely na trh, hodnocení přes 90 procent, informuje Retro Games.

„Jsme potěšeni, že můžeme do prodejen vrátit THE64 Mini a nechat obdivovat originální fanoušky C64 i novou generaci herních příznivců tento úžasný systém, včetně toho, že si mohou v něm programovat sami pro sebe,“ sdělil Paul Andrews, výkonný ředitel Retro Games.

Zatím ale není jasné, jaký typ grafického adaptéru systém používá a zda mohou hráči zadávat příkazy jako LOAD "*", 8,1 (pozn. red.: příkaz pro nahrávání her z kazetového magnetofonu).

C64 má stále živou fanouškovskou základnu mezi nostalgickými uživateli. Nicméně miniaturizovaný remake nemusí mít stejný úspěch jako konzoly Nintendo NES Classic Edition a SNES Classic Edition. Nepodařilo se nám zatím zjistit cenu tohoto přístroje ani datum uvedení na trh. Výrobce jen upozornil na to, že to bude „brzy“.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud