Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Neresetujte svůj smartphone: hrozí riziko, že řada z nich se momentálně už vůbec nespustí – Google to teprve řeší

Jiří Palyza 09.07.2024
Zdroj: Amjith S/Unsplash

Nedávná aktualizace softwaru způsobila u mnoha smartphonů Pixel problémy při obnovení továrního nastavení. Google má pro své uživatele prozatím pouze doporučení, co v takových případech dělat.

Kapitoly článku

I když reset do továrního nastavení neprovádíme příliš často, zvlášť uživatelé smartphonů Google Pixel 6, 6 Pro nebo 6a by měli být opatrní. Nedávná softwarová chyba může způsobit, že po tomto procesu přestane fungovat.

Obnovení továrního nastavení vymaže ze zařízení všechna osobní data, aplikace a nastavení. Obvykle se provádí, když zařízení připravujete k dalšímu prodeji.

Vývojáři Google v těchto dnech pracují na řešení, prozatím ale mají pouze doporučení, jak se v těchto situacích zachovat.

Po aktualizaci: reset do továrního nastavení smartphone Google Pixel odstaví

Chybová hláška při továrním resetu telefonu Google Pixel 6
Dotčená zařízení po resetu zobrazí tuto obrazovku a už se nespustí.
Zdroj: Reddit/shanky0129

Google v této souvislosti potvrdil, že u některých zařízení Pixel 6 může po resetu do továrního nastavení dojít k závažné chybě. Dotčené smartphony už nelze zapnout a v režimu obnovení Androidu se zobrazí zpráva "Cannot load Android system", systém Android už nelze načíst.

Přesnou příčinu problému se Google prozatím nepodařilo odhalit, ale většina hlášení od uživatelů se týká zařízení, na kterých je instalovaný systém Android 14.

Mohlo by vás zajímat

Nejedná se o jediný softwarový problém se smartphony Pixel. Problémy po aktualizaci na Android 14 se objevily už v prosinci 2023. V lednu následovaly další, které se týkaly paměti a docházelo k nim po aktualizaci systému Play.

Co dotčeným uživatelům radí Google

Smartphone Pixel 6 na rohu stolu
Řešení problémů s resetem u smartphonů Pixel není složité: Google radí pár minut počkat.
Zdroj: Amjith S/Unsplash

Uživatelé hlásili smíšené reakce ze strany společnosti Google a vzhledem k tomu, že mnozí z nich se s tímto problémem setkali právě ve chvíli, kdy jejich zařízením skončila záruka, bylo získání řádné podpory komplikované.

Zprávy na Redditu uvádějí, že servisní služby společnosti Google odpovídaly, že se jedná o problém se základní deskou. Za opravu zařízení, které již není v záruce, byly požadovány vysoké ceny.

Google nakonec pro tuto chvíli doporučil dva způsoby, jak se problému vyhnout:

  • po instalaci aktualizace systému byste měli se zapnutým zařízením počkat 15 minut, a teprve až poté provést obnovení továrního nastavení,
     
  • obnovení továrního nastavení také můžete provést před instalací nejnovější aktualizace systému.

Vývojáři Google na řešení nově objeveného problému pracují a jakmile bude k dispozici, informují uživatele dotčených zařízení Pixel 6 na fóru podpory.

Zdroj: Bleeping Computer, Pixel Phone Help, Reddit


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme