Menu

Google chce kopírovat jednu z funkcí Apple: omezení sledování v Androidu

09.02.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google chce kopírovat jednu z funkcí Apple: omezení sledování v Androidu

Google chce kopírovat jednu z funkcí Apple: omezení sledování v Androidu | foto: Harri Vick/Pixabay

Pro budoucí ochranu uživatele před sledováním prostřednictvím aplikací a služeb smartphonů pracuje Google na anti-trackingu pro mobilní telefony s Androidem. Myšlenka není nová. Apple ukázal už dříve, jak se dá sběr dat od uživatelů omezit.

Ač se to zdá na první pohled nemožné, vypadá to, že Google skutečně hodlá následovat Apple. Podle informací Bloombergu společnost pracuje na nové funkci pro operační systém smartphonů, Android. Ta by měla omezit sledování aktivit uživatelů a vyhodnocování jejich dat. Společnost Apple představila způsob ověření souhlasu s přístupem a využíváním dat, který uživatelé musejí potvrdit pro každou aplikaci zvlášť, minulý rok. Už tehdy vyvolalo rozhodnutí technologické firmy z Cupertina vlnu nesouhlasu ze strany vývojářů aplikací a sociálních sítí, například Facebooku.

Obavy plynuly především ze skutečnosti, že uživatelé nebudou využívání jejich dat povolovat a vývojáři i provozovatelé sociálních médií tak budou mít mnohem méně zdrojů pro zpeněžení: především prostřednictvím personalizované reklamy. To by v budoucnu mohlo být možné i na Androidu. Google ale údajně ještě nemá úplně jasno v tom, v jaké podobě se funkce na smartphonech uživatelů nakonec objeví a jaký bude mít efekt.

Jak bude možné sledování na Androidu omezit

Google samozřejmě velmi těží z reklamních příjmů, získávaných sledováním a vyhodnocováním dat uživatelů. Společnost by se například mohla rozhodnout, zda i přes neudělení přístupu ke sledování dat uživatele bude nahrána reklama, která je přesně šita na míru jeho profilu a zvyklostí. Vzhledem k situaci, kdy na jedné straně stojí profit z cílené reklamy a na straně druhé možnost omezení sledování dat uživatele, je při požadavku zachování průběžného příjmu řešení velmi obtížné. Je velmi pravděpodobné, že tato funkce bude interně ještě velmi diskutována.

Cítíte se v prostředí Androidu bezpečně?

53%
47%
Celkem hlasů: 91

Zatím tedy není jasné, zda vůbec, a případně kdy bude uživatelům uvolněna funkce, nabízející větší svobodu při rozhodování o jejich sledování. Zákaz sledování třetími stranami už ale Google nějakou dobu podporuje. Od roku 2022 už nebude povoleno v souborech Cookie v prohlížeči Chrome sledování subjekty třetích stran.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení