Menu
CHIP Speedtest

Očekává se ještě v roce 2020: nový smartphone od Microsoftu se speciálním Androidem

12.05.2020 07:30 | Jiří Palyza
Očekává se ještě v roce 2020: nový smartphone od Microsoftu se speciálním Androidem

Microsoft opustil trh se smartphony už před několika lety. Loni na podzim se objevila informace, že výrobce se chce na trh vrátit s neobvyklým sklápěcím zařízením. I přes omezení způsobená koronavirem by se mělo objevit na trhu pravděpodobně už letos.

Microsoft se vrací na trh smartphonů

Bylo to překvapení podzimní akce, kterou Microsoft v loňském roce pořádal v NewYorku. Koncern, který se před několika lety vzdal svých vlastních smartphonů se systémem Windows, se chce na trh mobilních zařízení vrátit.

Zařízení pojmenované Surface Duo se chce od klasických smartphonů, jakým je například Apple iPhone, odlišovat: je vybaveno dvěma displeji, každý s úhlopříčkou 5,6 palce, které lze rozevřít jako knihu a vytvořit tak velkou obrazovku. Nejde ale o velký, flexibilní skládací displej, jaký má Samsung Galaxy Fold nebo Huawei Mate X. Microsoft sází na klasické LCD displeje s extrémně tenkou hranou a stabilními kovovými panty. Měly by vyvolat dojem jedné velké pracovní plochy.

V zatím blíže nespecifikované "upravené verzi" by měl sloužit jako operační systém Android. Hardwarový šéf Microsoftu, Panos Panay, v té souvislosti dodává, že na zařízení poběží všechny aplikace určené pro Android.

Navzdory komplikacím způsobeným koronavirovou pandemií se očekává, že Microsoft uvede smartphone Surface Duo jak už bylo oznámeno v roce 2020. Uvedl to server Android Authority s odkazem na zdroje související s koncernem.

Surface Duo má dvě obrazovky, každou s velikostí úhlopříčky 5,6 palců

microsoftsmartphone1

Na zařízení Surface Duo lze zobrazení roztáhnout přes obě poloviny displeje. Na obrazovky je také možné současně spouštět dvě různé aplikace.

Hardwarovým základem smartphonu bude podobně jako téměř u všech ostatních chytrých telefonů procesor ARM. Mobilní technologie je založena dle předchozích záměrů na LTE modemu, nikdo nechtěl na podzimní akci v NewYorku komentovat možnosti 5G. Samotný Microsoft zařízení nenazývá smartphone, ale používá jen označení Surface. S velikostí obrazovky 5,6 palce zařízení působí jako poněkud silnější iPhone 11 (6,1" displej), displej lze ale rozložením zdvojnásobit.

Vývoj novinky provází jistá ironie. V počátcích éry smartphonů se rozhodl světový lídr v oblasti mobilů, Nokia, jít proti Androidu od Google a vybrala si jako operační systém pro svá zařízení Windows Phone od Microsoftu. Vývoj však nebyl pro toto řešení příznivý a platforma Microsoftu zůstala daleko pozadu za ekosystémy Androidu a Apple. Poté Microsoft mobilní technologie Nokia koupil se záměrem Windows Phone na trhu více etablovat.

Realizovaná akvizice se však změnila ve finanční katastrofu v řádu miliard, tisíce zaměstnanců přišly o práci a investice do Nokie byla zcela odepsána spolu s odchodem z trhu se smartphony. Microsoft se nyní vrací s telefonem na Androidu. Pod předchozím vedením Steva Ballmera by bylo nemyslitelné, aby Microsoft spoléhal na software od konkurenta Google.

Časy se ale změnily a mezitím se staly všechny důležité aplikace a řešení Microsoftu dostupné i pro Android. Zařízení se tak může uplatnit na trhu pro koncové zákazníky nebo jako základní řešení v podnikovém sektoru.

Tablet s dvojitou obrazovkou: Surface Neo na sebe pravděpodobně nechá čekat déle

surfaceduo

Surface Neo má dvě dotykové obrazovky, každou s úhlopříčkou 9 palců.

Kromě Surface Duo oznámil Microsoft také Surface Neo: tablet se dvěma výklopnými 9" displeji a novými Windows 10X navrženými tak, aby optimalizovaly práci se dvěma obrazovkami. Zařízení, která budou operační systém Windows 10X podporovat také, oznámily společnosti Asus, Dell, HP a Lenovo.

V příspěvku na svém blogu ale Microsoft naznačuje, že s uvedením tabletu se dvěma obrazovkami se v blízké budoucnosti nepočítá. Panos Panay se v té souvislosti vyjadřuje o čekání na "správný moment", kdy by mělo být zařízení uvedeno. Což fakticky znamená, že operační systém Windows 10X, který byl speciálně navržen pro zařízení se dvěma obrazovkami, bude zpočátku fungovat na zařízeních s jedním displejem.

mohlo by vás také zajímat: iphone 12 – únik informací naznačuje megafunkci pro fotoaparát


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení