Menu

Po aukci Google: uživatelé Androidu mají na výběr z více vyhledávačů

02.10.2020 16:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Po aukci Google: uživatelé Androidu mají na výběr z více vyhledávačů

Po aukci Google: uživatelé Androidu mají na výběr z více vyhledávačů | foto: Firmbee/Pixabay

Díky Androidu poskytuje Google celosvětově nejrozšířenější operační systém pro smartphony. Po celé roky byla také jednoznačná volba zabudovaného internetového vyhledávače, ale nyní musí americký gigant pro region Evropy nabízet i další varianty.

Android je celosvětovým lídrem v oblasti mobilních operačních systémů. A protože jej poskytuje Google, je zřejmé, jaký nabízel  internetový vyhledávač. V důsledku rekordní pokuty ve výši 4,3 miliardy EUR a rozhodnutí kartelového úřadu z roku 2018 Google musí už nějakou dobu dávat možnost výběru také z alternativních vyhledávacích programů. V praxi si této změny uživatel všimne pouze při nastavování nového zařízení nebo resetu stávajícího.

Android: další volitelné vyhledávače určuje aukce Googlu

google

Na služby Google, které jsou v Androidu už zpravidla zabudované, jsme si zvykli. Google ale musí pro svůj mobilní operační systém nabízet alternativní vyhledávací programy. | Zdroj: Simon Steinberger/Pixabay 

Pro další alternativy vyhledávacích nástrojů v Evropě Google pořádá každé čtvrtletí aukce. Tři poskytovatelé, kteří zaplatí nejvíce, tuto možnost získají.

Google nyní ve svém blogovém příspěvku zveřejnil, které tři vyhledávače to budou od října do konce roku 2020 v České republice. Vítězové aukce pro náš region jsou:

– info.com
– PrivacyWall
– Seznam.cz

Není žádným překvapením a dalo se očekávat, že ze strany neúspěšných zájemců zaznívá na téma realizace aukcí kritika. Týká se především nastaveného modelu.

Aukce Google na alternativní vyhledávače způsobuje nespokojenost

duck

Za bezpečnou alternativu pro vyhledávač od Google je považován DuckDuckGo. | Zdroj: DuckDuckGo

Jednou z vhodných alternativ, která by se pro vyhledávání nabízela, je DuckDuckGo. Společně s GMX ale vyšel s prázdnýma rukama. V blogovém příspěvku poskytovatel kritizuje přístup Google, protože jeho model znevýhodňuje vyhledávače, které podobně jako DuckDuckGo kladou velký důraz na zkušenost a soukromí uživatele. Nyní dostaly přednost vyhledávače, které mohou nabídnout "méně soukromí a naopak více reklamy".

Který z vyhledávacích systémů nakonec jako alternativa k vyhledávání od Google uspěje, záleží především na tom, kolik jsou jejich poskytovatelé ochotni zaplatit. Velký vliv má vyhledávač Bing od Microsoftu, který tvoří v ostatních evropských zemích k řešení od Google silnou alternativu.

mohlo by vás také zajímat: google mění od 13. října podmínky používání koše na Google Disku – pozor na ztrátu dat

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení