Menu

Pomůže pouze odebrání: byla objevena vážná zranitelnost v populární aplikaci pro Android

16.02.2021 16:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pomůže pouze odebrání: byla objevena vážná zranitelnost v populární aplikaci pro Android

Pomůže pouze odebrání: byla objevena vážná zranitelnost v populární aplikaci pro Android | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Oblíbená aplikace ShareIt pro Android obsahuje už měsíce vážnou chybu zabezpečení. Ta umožňuje útočníkům spouštět na napadených zařízeních škodlivý software.

Bezpečnostní specialisté nyní doporučují aplikaci ze smartphonů s Androidem odebrat. Aplikace pro zařízení s Androidem, ShareIt, je ovlivněna závažnou bezpečnostní chybou. Informují o tom odborníci na bezpečnost ze společnosti TrendMicro. Útočníci mohou na napadených smartphonech prostřednictvím aplikace spouštět malware, získávat citlivá data nebo dokonce vydírat uživatele likvidací dat, uložených na zařízení. Bezpečnostní díra v aplikaci není novinkou: experti na ni vývojáře upozornili už před třemi měsíci.

Od té doby se ale nestalo nic, co by bezpečnostní problém řešilo. Ani nebyl kontaktován vývojář aplikace. Jedna z nejstahovanějších aplikací roku 2019, ShareIt, uživatelům nabízí možnost rychlého sdílení souborů mezi různými zařízeními. Ve srovnání s běžnými aplikacemi, které pracují s Bluetooth, slibují tvůrci ShareIt dokonce vyšší přenosové rychlosti. Aplikace nabízí navíc také přehrávač médií.

Co pomáhá proti bezpečnostní chybě v Androidu?

shareit1

Úvodní obrazovka aplikace ShareIt na platformě GooglePlay. | Zdroj: GooglePlay

Odborníci z TrendMicro nyní doporučují všem uživatelům ShareIt, aby prozatím aplikaci ze svých zařízení s Androidem odebrali – alespoň do doby, než vývojáři zareagují a vážnou bezpečnostní mezeru odstraní. Počet uživatelů aplikace je působivý. V obchodě Google Play ji ohodnotilo více než 15 milionů uživatelů.

Celkově se odhaduje, že aplikace ShareIt může být instalována na více než miliardě zařízení s Androidem. Podle informací od vývojářů a propagace na stahovací platformě je to dokonce 1,8 miliardy uživatelů. Není ale známo, kolik uživatelů má aplikaci ve svém smartphonu instalovanou trvale. Všem uživatelům se doporučuje aplikaci odebrat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.