Menu

Smartphony s Androidem v ohrožení: alternativní obchod s aplikacemi je nakažen malwarem

15.04.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Smartphony s Androidem v ohrožení: alternativní obchod s aplikacemi je nakažen malwarem

Smartphony s Androidem v ohrožení: alternativní obchod s aplikacemi je nakažen malwarem | foto: iXimus/Pixabay

Oficiální klient oblíbené alternativy pro stahování aplikací pro Android, APKPure, v současné době působí potíže. Software je nakažen škodlivým kódem, který se jeho prostřednictvím šíří i na zařízení uživatelů.

Uživatelé smartphonů s Androidem, kteří kromě Obchodu Play stahují aplikace i prostřednictvím jedné z jeho alternativ APKPure, by se mohli setkat s problémy. Platforma, která je celosvětově oblíbená a používaná, byla napadena malwarem. Informuje o tom Kaspersky prostřednictvím své internetové stránky Securelist. Ve svém příspěvku s názvem "Malicious code in APKPure app" upozorňuje na verzi klienta APKPure s označením 3.17.18.

Jakmile uživatelé spustí tuto napadenou verzi aplikace, spustí se na jejich zařízení trojský kůň. Ten nejprve přečte citlivá data ze smartphonu, a poté je odešle na určený server. Následně se na postižených smartphonech zobrazují reklamy, otevírají se prohlížeče s nevyžádaným obsahem, nebo se dokonce instaluje další typ škodlivého softwaru.

Jak se uživatelé mohou chránit

apkpure

Prostřednictvím jedné z variant aplikační platformy pro Android, která je oblíbená hlavně pro instalace balíků APK, se na smartphony uživatelů mohl dostat škodlivý kód. | Zdroj: APKPure

Po svém zjištění společnost Kaspersky nahlásila detekovaný malware přímo vývojářům APKPure. Ti nález potvrdili, rychle zareagovali a uvolnili opravenou aktualizaci s označením verze 3.17.19. Pokud máte na svém telefonu starší infikovanou verzi platformy APKPure, už ji nespouštějte. Odstraňte ji a nainstalujte si její nejnovější patchovanou verzi.

Uživatelé starších verzí mobilních telefonů, jejichž Android už nedostává bezpečnostní aktualizace, mohou být vystaveni většímu riziku. V zastaralých OS je malware schopen nejen načítat další aplikace, ale instalovat je také na systémový oddíl. To může vést k tomu, že se na zařízení dostane neodstranitelný trojský kůň, jakým je například xHelper.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Android nikdy...

  Reakce na Rudolf:
  Čím složitější systém je, tím je napadnutelnější. APK pure je neoficiální zdroj aplikací, o to větší riziko.
  Pokud se chcete vyvarovat rizik, chápu.. jestliže používáte tlačítkovou Nokii, děláte to dobře. Mě ten dicomfort za to nestojí.

  Reagovat na komentář

  Android - již nikdy!!

  V životě už bych si takovou sviňárnu s Androidem nekoupil. Aby si s mým telefonem mohl kdejakej pubertální blbeček dělat co se mu zachce a to s podporou vývojářů tohoto systému, to je drzost nad jakou zůstává rozum stát! Kdejakej debilní program, který si chcete nainstalovat má slušně řečeno přístup do celého vašeho telefonu včetně přístupu na Internet, a vám je bráněno si to vypnout!!!
  Toto je grázlovina první kategorie. Jedním upgrejdem se telefon zaviruje a druhým se zase odviruje, takže vy nemáte sebemenší ponětí co se uvnitř vašeho telefonu děje! Takže když vám někdo vykrade vaše údaje už to nepůjde ani zjistit. Doufám, že vám dochází, že nějaký antivirus tady vůbec nic neřeší!
  Jediné co tady pomůže je zažalovat vývojáře ze zločinného spolčení a žádat řádné odškodné, jinak se jim nepodaří ten pokřivený rozoumek narovnat, ale i tak musím konstatovat, že už si v životě, ze zásady, žádný telefon s androidem nekoupím a myslím, že každý rozumný člověk také. Hlavně, že se tady vy pánové od Chipu rozplýváte nad tím, kolik takových báječných aplikací již bylo vytvořeno, namísto toho, aby jste čtenáře varovali, že co program to riziko vykradení!!! Tohle padá i na vaši hlavu pánové, tak to laskavě račte dát do pořádku.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení