Menu

Uživatelé Androidu v nebezpečí: jak se ochránit před objevenými zranitelnostmi

25.05.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé Androidu v nebezpečí: jak se ochránit před objevenými zranitelnostmi

Uživatelé Androidu v nebezpečí: jak se ochránit před objevenými zranitelnostmi | foto: Joseph Mucira/Pixabay

Uživatelé systému Android by měli urychleně aktualizovat. Společnost Google a někteří výrobci chytrých telefonů už na nově objevené bezpečnostní chyby reagovali opravou. Proč není dobré tyto aktualizace ignorovat.

Společnost Google objevila celkem čtyři nové bezpečnostní chyby ve svém vlastním operačním systému Android pro smartphony. O této skutečnosti informují ve svém pravidelném Security Bulettinu webové stránky source.android.com. Bezpečnostní riziko tří z nich je dokonce hodnoceno jako "vysoké". Uživatelé systému Android ale nemusí panikařit. Google už vydal opravu pro své vlastní modely Pixel, která tyto nedostatky odstraňuje. Ostatní výrobci pomalu následují a i oni přidávají potřebné patche pro uživatele jejich produktů.

Nejzávažnější z těchto problémů je kritická bezpečnostní chyba v komponentě System, která může vzdálenému útočníkovi pomocí speciálně vytvořeného souboru umožnit spuštění libovolného kódu v režimu privilegovaného procesu. Hodnocení závažnosti vychází z účinku, který by zneužití zranitelnosti mohlo mít na postiženém zařízení. Neočekává se ale, že by uvedená zranitelnost vzbudila velkou vlnu útoků.

Android: v mnoha zařízeních pravděpodobně vždy bude nějaká bezpečnostní mezera

android-threat

Se staršími verzemi Androidu je to podobné, jako s Windows. Po ukončení podpory bezpečnostními updaty se zařízení stává zranitelným. | Zdroj: Prayad Kosasaeng/Pixabay

Problém, který vzniká zejména u starých zařízení se systémem Android, je v tom, že už dávno nemají podporu od výrobců. Chytré telefony s Androidem jsou aktualizovány průměrně po dobu tří až čtyř let. Poté výrobci zpravidla jejich podporu ukončí. Každý, kdo vlastní starší zařízení, se tak vždy musí smířit s rizikem, že bude prostřednictvím některých starých bezpečnostních mezer vystaven útokům zločinců.

Někteří výrobci v posledních letech dobu podpory prodloužili. Přesto je ale dobré myslet na skutečnost, že u Androidu staršího než čtyři roky je čas uvažovat o změně. Je jasné, že v mnoha případech si řeknete, že jde o zbytečné plýtvání penězi, protože jinak je vaše zařízení zcela funkční. Pak je alespoň dobré myslet na to, že kvůli neposkytovaným updatům může být zastaralé zařízení zranitelné a minimalizovat rizikové používání (stahování z neznámých zdrojů, otevírání nejistých příloh, klikání na vyskakovací okna, obzvlášť pozor u aplikací elektronického bankovnictví, udělování přehnaných oprávnění používaným aplikacím).

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení