Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: Dorazily vám podezřelé soubory, nebo odkazy? Pořádně je prověřte!

Pavel Trousil 26.01.2023

Online služba VirusTotal pomocí několika desítek virových skenerů prověří soubory na přítomnost škodlivého kódu. Zkontroluje i podezřelou URL adresu. Použijte ji, než kliknete.

Kapitoly článku

Každý uživatel počítače s Windows má nainstalovaný virový skener. Ten však není neomylný a hodil by se i alternativní názor. Instalovat více antivirových programů je ale kontraproduktivní. Je tu ale řešení. Můžete totiž použít online službu VirusTotal. Vysoký počet skenovacích programů, které služba VirusTotal používá a vy je nemusíte instalovat, zvyšuje pravděpodobnost odhalení skrytého malwaru. Pokud ve více případech odhalí v nahraném souboru problém, neměli byste ho v žádném případě spouštět.

virustotal-2-nahled

Pomocí služby VirusTotal si můžete ověřit, zda soubor neobsahuje malware. Služba je zdarma. | Zdroj: rozhraní webové služby VirusTotal.com.


Použití je přitom velice jednoduché. Přejděte na stránku www.virustotal.com a klikněte na „Choose file“. Vyberte příslušný soubor a potvrďte tlačítkem „Open | Confirm upload“. Některé soubory již byly do služby VirusTotal odeslány jiným uživatelem. Pak okamžitě uvidíte výsledek. V horní části je uvedeno, zda a kolik virových skenerů klasifikuje soubor jako nebezpečný. Níže jsou uvedeny informace o formátu souboru, velikosti a datu posledního skenování. Může to být před několika hodinami, několika dny, nebo dokonce měsíci. Kliknutím na kruhovou šipku vpravo nahoře spustíte novou kontrolu s aktuálními virovými signaturami.

 

kontrolaurl-nahled

VirusTotal dokáže zkonrolovat i podezřelou URL adresu. | Zdroj: rozhraní webové služby VirusTotal.com.

Kontrola podezřelých odkazů

Virustotal umí skenovat a prověřovat podezřelý obsah nejen u souborů, ale na vyžádání také zkontroluje URL adresy. Než tedy kliknete na pochybný odkaz v e-mailu, měli byste jej nejprve zkontrolovat na webu VirusTotal. To provedete tak, že například v aplikaci Thunderbird kliknete pravým tlačítkem myši na odkaz a vyberete možnost „Kopírovat adresu odkazu“. Poté ji vložte do záložky „URL“ na webu Virustotal a zkontrolujete výsledek.

 

Kdo stojí za službou VirusTotal

Webovou stránku VirusTotal vytvořila španělská bezpečnostní společnost Hispasec Sistemas a byla spuštěna v červnu 2004. V září 2012 ji ale koupila společnost Google. Vlastnictví přešlo v lednu 2018 na společnost Chronicle, dceřinou společnost Googlu. Služba funguje zdarma na webu, ale existuje i tzv. Uploader, který se dá nainstalovat do počítačů s Windows, Max OS a Linux a který kontrolu zjednodušuje. Uživatelé chytrých telefonů s Androidem si pak mohou stáhnout mobilní verzi VirusTotal Mobile.

VirusTotal sdružuje mnoho antivirových produktů a online skenovacích enginů (mimo jiné Avast, Eset, F-Secure, McAfee). To umožňuje uživatelům zkontrolovat, zda se nesetkal s viry, které jeho vlastní antivirový software mohl přehlédnout, nebo si zde může ověřit, zda nedošlo k falešně pozitivním nálezům. Na web lze nahrát soubory o velikosti až 650 MB nebo je poslat e-mailem (max. 32 MB). Dodavatelé antivirového softwaru mohou obdržet kopie souborů, které byly jinými antiviry označeny, ale které jejich vlastní engine propustil, aby pomohli svůj software vylepšit a tím i vlastní schopnosti VirusTotalu.

Zdroj: VirusTotal, VirusTotal Mobile


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud