Přejít k hlavnímu obsahu

Tip: Linux ve Windows? Žádný problém!

redakce 17.03.2023

Uživatelé systému Windows 10 a 11 mohou ve svém počítači a přímo ve Windows používat i Linux. Toto alternativní prostředí operačního systému je ale potřeba nainstalovat ručně

Potřebná komponenta Windows Subsystem pro Linux (WSL) je k dispozici v systémech Windows 10 a 11. Klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko „Start“ a z nabídky vyberte možnost „Terminál (správce). Pro instalaci WSL2 zadejte příkaz „wsl –install“ a pro jeho potvrzení stiskněte klávesu [Enter]. Poté se stáhnou a nainstalují požadované komponenty, což bude trvat několik minut. Pak zadejte příkaz „shutdown/r“ a stiskněte [Enter] pro restartování počítače. Poté bude trvat dalších několik minut, než bude subsystém Windows Subsystem for Linux připraven.

Ve výchozím nastavení se pod systémem Windows používá oblíbená linuxová distribuce Ubuntu, ale můžete si nainstalovat i jinou variantu. Zadejte do Terminálu příkaz „wsl --list –online“ nebo „wsl -l -o“ a stiskněte [Enter], abyste si nechali vypsat distribuce podporované systémem Windows 11.

3(1)(1)

Windows Subsystem for Linux umožňuje provoz linuxových distribucí i aplikací pod Windows | Zdroj: Windows 11


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud