Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé jsou naštvaní: oblíbený antivirový program tajně instaluje software na těžbu kryptoměn

Jiří Palyza 11.01.2022

Jedna z nejoblíbenějších antivirových služeb současnosti způsobuje svým uživatelům velké potíže. Nedávno vyšlo najevo, že aplikace Norton 360 instaluje do počítačů svých uživatelů cryptominery. K vlně kritiky se mezitím vyjádřili vývojáři programu.

Oblíbený poskytovatel antivirového softwaru, Norton, je momentálně pod palbou kritiky. Jak zjistili někteří uživatelé, antivirový software Norton 360 instaluje do počítačů uživatelů program pro těžbu kryptoměny. Nazývá se Norton Crypto. Uživatelé si na různých fórech stěžují, že Norton 360 je bezpečnostní nástroj, který by neměl spotřebovávat žádné prostředky. Software na těžbu kryptoměny ale znamená naprostý opak.

Pokud uživatelé tento nástroj využívají, část podílu na případném zisku se také předává společnosti Norton. Poskytovatel softwaru tak získává 15 procent vytěžené kryptoměny.

twitternorton

| Zdroj: Twitter/Cory Doctorow MOSTLY AFK UNTIL MID-FEB-ISH (@doctorw)

 

Norton se hlásí ke slovu: těžba kryptoměny je volitelná

Ve svém vyjádření pro server KrebsonSecurity Norton zdůrazňuje, že program pro těžbu kryptoměny je volitelný. Píše se o tom v příspěvku s názvem "Norton 360 Now Comes With a Cryptominer". Přestože v podstatě dojde k faktické instalaci softwaru, uživatel následně musí těžbu kryptoměn znovu aktivovat. Těžba je navíc omezena pouze na počítače, které mají odpovídající hardwarové možnosti (grafická karta Nvidia se šesti GB paměti) a nejsou vytíženy jinými činnostmi.

Uživatelé, kterým je software na těžbu krytpoměny stále trnem v oku, jej ale také mohou odstranit. Za tímto účelem stačí otevřít aplikaci Norton 360 a její nastavení. V rychlém nastavení lze najít takzvanou "Tamper Protection", ochranu proti neoprávněné manipulaci. Ta vlastně zabraňuje neúmyslné deaktivaci nebo odstranění důležitých programových služeb.

Pokud jste toto deaktivovali, vyhledejte v systému Windows program NCrypt.exe. Ten lze nyní odstranit. Norton prozatím nenabídl žádný jiný způsob, jak program z počítače dostat pryč.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud