Přejít k hlavnímu obsahu

Velký hack

Pavel Trousil 13.12.2018

Čínské bezpečnostní služby údajně propašovaly drobné špionážní čipy do amerických serverů. V tomto příběhu lze ale najít řadu nesrovnalostí.

Spekulace o čínských špionážních čipech se rychle šířily po internetu. Vyvolal je článek z Businessweeku společnosti Bloomberg ze dne 4. října, který popisoval, jak Čína infiltrovala desítky amerických společností prostřednictvím malého čipu umístěného na základních deskách počítačů, a technologický svět zatajil dech. Pomocí sedmnácti anonymních zdrojů tento časopis zrekonstruoval, jak se agentuře Čínské lidové osvobozenecké armády prostřednictvím dodavatelů amerického výrobce serverů Supermicro Computer z Číny a Tchaj-wanu podařilo umístit elektronická zadní vrátka do serverových základních desek. Šlo přitom o skutečně miniaturní čip velikosti zrnka rýže, který se maskoval jako neškodná komponenta skrytá mezi vrstvami desky.

V celém příběhu je ale i dost nejasností a to jak technologických, tak logických. Přímých důkazů je totiž málo a zdroje anonymní. Podrobnosti najdete v našem článku z Chipu 1/2019.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud