Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Xiaomi podá stížnost: problém s omezeními jde do dalšího kola

Jiří Palyza 04.02.2021

USA přidaly čínského výrobce smartphonů na černou listinu. Obchod se Spojenými státy je nyní možný pouze v omezeném rozsahu. Nyní chce čínský výrobce podniknout proti uvaleným omezením právní kroky.

Jako jednu z posledních akcí, kterou ještě podnikla americká vláda pod vedením Donalda Trumpa, bylo uvedení čínského výrobce oblíbených smartphonů Xiaomi na černou listinu. Není to natolik zásadní, jako v případě Huawei, ale i tak to může mít významný dopad na budoucnost výrobce.

Ve snaze vyškrtnout čínského výrobce z oficiálního seznamu firem s vazbami na čínskou armádu podala společnost Xiaomi Corp. v pátek u obvodního soudu ve Washingtonu žalobu na americké ministerstvo obrany a financí.

xiaomiban

Může se po soudním sporu Xiaomi vrátit do normálních obchodních vztahů s USA? | Zdroj: Xiaomi

Bývalý americký prezident Trump také ponechal Xiaomi na černé listině kvůli údajným vazbám na čínskou armádu. Jen několik hodin poté Xiaomi popřelo, že by nějaké propojení s čínskou armádou mělo.

Xiaomi ale i nadále může spolupracovat s americkými společnosti. Nicméně společnosti z USA už nemohou do Xiaomi investovat. To čínského výrobce velmi zasáhlo, protože tři z deseti největších investorů pocházejí právě z USA.

Tvrdý zásah proti Xiaomi

Ztráta investorů může Xiaomi tvrdě zasáhnout. Sám výrobce označuje omezení investic, které má vstoupit v platnost 15. března 2021, jako "okamžité a nenapravitelné poškození Xiaomi".

"Strategické vztahy společnosti s americkými finančními institucemi, které jsou zásadní pro to, aby firma Xiaomi měla i nadále přístup ke kapitálu potřebnému k dalšímu růstu na vysoce konkurenčním trhu, budou vážně poškozeny."

Čínského výrobce tak čekají velmi pravděpodobně vzrušující měsíce. Nový americký prezident bude muset rozhodnout, jak to bude s čínskými výrobci nadále. Teprve se uvidí, zda lze v této oblasti očekávat nějaké změny. Ohledně Číny demokraté s republikány souhlasili.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud