Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Firmy Nokia a Facebook 2,5x zvýšily kapacitu transkontinetálního spojení

redakce 22.03.2017

  Nokia a Facebook úspěšně dokončily několik testů 5500 kilometrů dlouhého podmořského kabelu mezi New Yorkem a Irskem. Nová technologie Nokia Bell Labs s názvem Probalistic Constellation Shaping (PCS) používá modulaci 64-QAM, pomocí které bylo možné dosáhnout rekordní spektrální účinnosti 7,46 b/s/Hz a téměř 2,5násobného zvýšení kapacity přenosového systému.

Test byl také úspěšný u 11 000 kilometrů dlouhého podmořského přenosu pomocí modulace 64-QAM, kdy bylo dosaženo opět rekordní spektrální účinnosti 5,68 b/s/Hz a byla dosažena rychlost 200 Gb/s u 8-QAM a 250 Gb/s u 16-QAM modulace na transatlantické podmořské trase pomocí real-time koherentní DSP.  

Výsledkem nasazení těchto technologií aplikace náročné na šířku pásma, jako jsou video a virtuální realita, budou přístupné většímu počtu lidí na celém světě. Pro zvýšení přenosových kapacit podmořských spojení, společnosti Nokia a Facebook vyzkoušely nové přenosové technologie Nokia Bell Labs s názvem Probalistic Constellation Shaping (PCS). Test ukázal téměř 2,5násobný nárůst kapacity oproti optickým přenosovým kapacitám používaných systémů, což dokazuje reálnou proveditelnost nasazení těchto technologií pro sítě založené na optických vláknech.

glass-fibres-1118066-1920

Ilustrační obrázek. Foto: Pixabay

PCS, oblast aktivního výzkumu Nokia Bell Labs, je nová technika, používající formát „tvarové“ kvadraturní amplitudové modulace (QAM), která dokáže pružně přizpůsobit přepravní kapacitu téměř na fyzické limity spojení pomocí optických vláken. V tomto experimentu, prvním svého druhu, realizovaném na instalovaném podmořském spojení PCS založeném na 64-QAM, v kombinaci s digitální kompenzací nelinearit a úzkopásmovými lasery, bylo dosaženo rekordní spektrální účinnosti 7,46 b/s/Hz, což naznačuje budoucí potenciál pro upgrade tohoto kabelu až na rychlost 32 Tb/s na vlákno.

Přenosové testy založené na komerčně dostupné Nokia Photonic Service Engine 2 (PSE-2) potvrdily úspěšný přenos na 8-QAM rychlostí až 200 Gb/s a u 16-QAM na 250 Gb/s pro transatlantické přenosy. 200G 8-QAM pak vytvořila spektrální účinnost 4 b/s/Hz, přičemž vykazuje dostatečnou výkonnostní rezervu na podporu spolehlivého komerčního provozu.

Dr. Stephen Grubb, globální architekt optických sítí Facebooku, řekl: „Facebook chce zvýšit tempo inovací a přijetí nové generace optických technologií. Tento pokus se společností Nokia jen dokazuje, že škálovatelné optické technologie PCS spolu s úzkopásmovými lasery mohou dosáhnout kapacity velmi blízko Shannonovu limitu. Tím je zajištěno, že obě společnosti budou maximalizovat investice do podmořských kabelových systémů, jakož i nadále snižovat náklady transfer dat podvodními kabely.“

Sam Bucci, vedoucí oddělení optických sítí společnosti Nokia, uvedl: „Jsme nadšeni, že ve spolupráci s Facebookem můžeme propagovat náš společný závazek pro urychlování inovací v optických přenosech prokázáním reálné využitelnosti slibných oblastí výzkumů Nokia Bell Labs v oblasti počítačů a koherentních technologií. Ty jsou dnes k dispozici a my chceme zmapovat cestu vpřed pro průmysl směrem k vyšším kapacitám, většímu dosahu a větší flexibilitě sítě.“

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud