Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Huawei již několik let vyvíjí svou vlastní verzi Androidu

Josef Mika 02.05.2018

Zdá se, že výrobce smartphonů Huawei vyvinul vlastní alternativu k mobilnímu operačnímu systému Android. Ze strachu z možného amerického embarga, které by se mohlo týkat i operačních systémů jako je Android, měl zakladatel skupiny zadat tento úkol údajně už v roce 2012.

Vzhledem k údajnému nedodržení embarga vůči Íránu je výrobce chytrých telefonů Huawei v současnosti pod podrobnou kontrolou Ministerstva spravedlnosti USA. Jak se teď zjistilo, společnost již v pozadí několik let pracuje na plánu B.

Pokud by americká justice, stejně jako v případě čínského výrobce ZTE, zakázala Huawei používat americký hardware a software, platilo by to pravděpodobně i pro operační systém Android. Čínský koncern proto údajně vyvíjí svůj vlastní operační systém.

Potvrdil to i prezident dceřiné společnosti Huawei Zhao Ming na konferenci v Pekingu, jak uvádí čínský časopis South China Morning Post.

Nový vývoj už od roku 2012

Podle zprávy zakladatel skupiny Ren Zhenfei inicioval tyto plány již v roce 2012. Podle toho u Huawei  v posledních šesti letech vyvíjeli nejen optimalizovaný operační systém pro smartphony, ale pracovali dokonce i alternativy Windows pro tablety a počítače.

V této souvislosti byl citován Zhao Ming, který uvádí, že vývoj vlastního operačního systému je otázkou „schopností a nutnosti“. Na jedné straně je skupina zcela jistě schopna uvést svůj vlastní operační systém - kvůli dobrým vztahům a úzké spolupráci s vývojářem Androidu Googlem, to ale není v tuto chvíli nutné.
Proto Huawei nemá „v budoucnu žádné plány na uvedení vlastního operačního systému na trh“. Namísto toho se nejprve zaměří na „produkty založené na Androidu“. Nicméně možné embargo USA pro tento koncern by mohl situaci rychle změnit. Otázkou je, koho by to ve finále bolelo víc, zda Huawei nebo Google.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud