Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Hurá do roboty!

Pavel Trousil 27.01.2023

Humanoidní robot Atlas společnosti Boston Dynamics umí tančit, umí parkour a nyní také zvládne mnohem lépe manipulovat s předměty. Brzy bude na pracovišti užitečný a zvládne řadu úkolů.

Kapitoly článku

Bostonská společnost zabývající se robotikou zveřejnila nový videoklip nazvaný "Atlas Gets a Grip", v němž předvádí, jaké "triky a záludné úchopy" nyní dokáže její humanoidní robot Atlas. Ve videu pomáhá robot na simulovaném staveništi dělníkovi, který čeká na vrcholu několikapatrového lešení, a přináší mu tašku s nářadím. Video ukazuje, jak Atlas nejprve vezme dřevěné prkno, provede skok o 180 stupňů, zatímco ho drží, a umístí ho tak, aby překlenul schody a lešení. Poté se přetočí, aby sebral tašku s nářadím.

S taškou v ruce pak Atlas stoupá po schodech, přechází lávku a přeskakuje mezi různými úrovněmi lešení, než ji hodí dělníkovi nad sebou. Poté odstrčí z cesty dřevěnou bednu a úkol dokončí saltem o 540 stupňů.

Atlas se stále učí

Atlas již dříve předvedl složité taneční kreace a parkourové sestavy, včetně skákání přes překážky a salt. Nejnovější prezentace je sice méně okázalá, ale má ukázat funkční a praktickou stránku robota. "Vrstvíme nové schopnosti," uvedl Ben Stephens, vedoucí pracovník zabývající se ovládáním robota Atlas. Dále uvedl, že parkour a tanec byly sice zajímavými příklady "docela extrémního pohybu ", ale nyní se na ně výzkumníci snaží na to navázat a naučit robota "smysluplnou" manipulaci.

atlas-step-planner-nahled

Na obrázku je vidět, co Atlas vidí a jak se toto vnímání používá k plánování akcí. | Zdroj:blog Boston Dynamics

"Je pro nás důležité, aby robot mohl tyto úkoly provádět lidskou rychlostí. Lidé jsou v těchto úkolech velmi dobří, takže to vyžadovalo docela velké vylepšení řídicího softwaru," poznamenal Stephens. Zatímco salta vzad vypadají působivě, manipulační úkoly, jako jsou ty předvedené na videu, jsou klamně jednoduché a vyžadují "jemnější" pochopení prostředí.

Při této nové rutině se pohybové a snímací schopnosti robota setkávají s další výzvou, kterou je nejen detekce, uchopení a pohyb objektů různých velikostí, materiálů a hmotností, ale také udržení rovnováhy při interakci s těmito objekty. Například odstrčení dřevěné bedny z plošiny se zdá jako jednoduchý úkol, ale v praxi je složitý: Atlas musí vyvinout dostatečnou sílu, aby způsobil pád krabice, a musí se do ní opřít celou svou vahou, aniž by po odstrčení z plošiny spadnul.

Stephens říká, že robotici jsou ještě "daleko" od vytvoření humanoidních robotů, kteří by mohli rutinně zvládat špinavé a nebezpečné práce v reálném světě. "Manipulace je široká kategorie a my máme před sebou ještě hodně práce," řekl Stephens. "Ale tohle nám dává možnost nahlédnout, kam se tato oblast ubírá. To je budoucnost robotiky." Atlas je autonomní robot běžící na softwaru, který vypočítává jeho další pohyby na základě údajů z kamery. Jedná se o výzkumnou platformu a není komerčně dostupný - na rozdíl od psa Spot a robotické paže Stretch, dvou dalších výtvorů společnosti Boston Dynamics.

Zdroj: Boston Dynamics


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud