Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Malware VPNFilter napadá routery

Pavel Trousil 25.05.2018

Gigantický IoT botnet napadl více než půl miliónů zařízení po celém světě. Ohroženy jsou především domácí routery.

Výzkumný tým Cisco Talos ve středu zveřejnil zprávu o gigantickém IoT botnetu, tj. internetovém robotu využívajícím chytrá zařízení, s názvem VPNFilter, kterému se podařilo infikovat více než půl miliónů zařízení po celém světě. Většina z nich jsou přitom běžné zákaznické routery známých značek a nákaza se nevyhnula ani některým síťovým úložištím.

Mechanismu útoku i dalšímu vhodnému postupu se věnuje článek VPNFilter – is a malware timebomb lurking on your router?, který na svém blogu Naked Security publikovala společnost Sophos, člen skupiny Cyber Threat Alliance (CTA). Bezpečnostní expert Paul Ducklin v tomto příspěvku doporučuje, aby majitelé routerů provedli jejich kontrolu. A to i v případě, pokud se domnívají, že zařízení mají aktuální verzi systému a nejsou nakažená.

V současnosti představují oblíbený cíl pro počítačové zločince domácí zařízení, jako jsou právě routery,“ říká Paul Ducklin. „Nicméně správa těchto zařízení je z pohledu kybernetické bezpečnosti často zanedbávána. Je přitom vhodné začít od základu a ještě dnes se podívat, zda výrobce routeru nenabízí novou aktualizaci firmware. Zvolte si také nové, dostatečně silné heslo. Podvodníci totiž moc dobře znají všechna defaultní hesla každého vyrobeného zařízení – tak proč jim jejich nekalé aktivity usnadňovat?


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud