Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Miliardový obchod: Avast přechází do rukou velkého amerického konkurenta

Jiří Palyza 19.08.2021

Na trhu s antivirovými programy před pár dny proběhl velký obchod: dojde ke vzájemnému spojení koncernů NortonLifeLock a Avast.

Původně českou společnost Avast, která se od svého vzniku zabývá oblastí IT bezpečnosti a nabízí celou řadu antivirových nástrojů, přebírá její americký konkurent NortonLifeLock. V rámci mnohamiliardové transakce bude stávajícím akcionářům Avastu nabídnuta kombinace hotovosti a akcií, jak bylo oznámeno minulou středu ve večerních hodinách. Hodnota Avastu se odhaduje na 8,1 až 8,6 miliardy USD. Bezpečnost ICT je rostoucím trhem, a to zejména v souvislosti se stále rostoucím počtem kybernetických útoků v posledních letech.

Zástupci představenstev obou společností daly odpovídajícím dohodám zelenou. Společný podnik osloví více než půl miliardy zákazníků po celém světě, zdůraznil v rámci obchodní transakce generální ředitel společnosti NortonLifeLock, Vincent Pilette. V čele společnosti zůstane i po fúzi. Podle slov generálního ředitele Avastu, Ondřeje Vlčka, který se do budoucna stane členem představenstva společnosti NortonLiefLock, fúze vytvoří více příležitostí pro inovace.

Avast: od roku 2002 poskytuje software zdarma

avast

Původně českou firmu Avast přebírá americký konkurent Norton. | Zdroj: Avast.com

Historie české společnosti sahá až do roku 1988, kdy programátor Pavel Baudiš dostal disketu s virem Vienna a napsal program na jeho odstranění. Poté začal přemýšlet o obecnějším nástroji, který by hlídal integritu systému. Spolu s Eduardem Kučerou, který pracoval ve Výzkumném ústavu matematických strojů, založili družstvo Alwil, a záhy nato firmu Alwil Software, jejímž nejznámějším produktem byl antivir Avast. Jeho volně šiřitelnou verzi firma uvedla na trh před dvaceti lety.

NortonLifeLock, dříve Symantec, je americká technologická společnost, která se dlouhodobě zabývá vývojem bezpečnostního softwaru na ochranu uživatelů. Sloučená společnost bude mít dvě sídla: v Tempe, které se nachází v americkém státě Arizona, a v Praze. Akcie budou obchodovány na americkém akciovém trhu Nasdaq.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud