Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Necháte se nachytat? Tento podvodný e-mail chodí možná i vám každý týden

Jakub Fišer 21.03.2024

Phishing je asi tou úplně nejčastější metodou, jakou využívají podvodníci na vodách internetu. Jejich snahou je získat vaše data – především platební údaje a heslo do internetového bankovnictví. Využívají k tomu právě trik, při kterém se vydávají za nějakou věrohodnou autoritu, velkou firmu nebo instituci.

Kapitoly článku

Phishing možná i ve vašem e-mailu

Phishing je typ kybernetického útoku, při kterém útočníci podvodně získávají citlivé informace od uživatelů, jako jsou hesla nebo údaje kreditních karet. Provádějí to pomocí falešných e-mailů nebo webových stránek, které vypadají jako legitimní, aby přiměli oběti poskytnout své údaje. Tento typ útoku je častý a může mít vážné důsledky.

Mohlo by vás zajímat

V redakční e-mailové schránce jsme objevili podvodný e-mail, který nám chodí s železnou pravidelností minimálně 2–3krát každý týden. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že se tváří jako e-mail od logistické společnosti FedEx, respektive TNT Express, která spadá do holdingu FedEx.

Podvodníci tím pádem falšují jméno věrohodné společnosti a snaží se i napodobit vzhled e-mailu, aby vás snadno přesvědčili a tím vás dokázali obalamutit. Jde o naprostou klasiku mezi phishingovými podvody. Právě dopravní společnosti jsou často terčem podvodníků, stejně jako velké e-shopy (Alza), ale třeba i bankovní společnosti nebo i úřady.

Chraňte svá osobní data

Důvod, proč o e-mailu informujeme, je logický. Dost možná totiž e-mail s hlavičkou FedEx nebo TNT chodí i do vaší schránky – a není vždy samozřejmé, že jej odchytí spamový filtr. Dbejte proto zvýšené opatrnosti.

Podvodný e-mail
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Vzhled e-mailu je vždy víceméně stejný, relativně věrný skutečným e-mailům od dopravce. Hlásá, že „váš balíček nemohl být doručen, protože nebyl nikdo, kdo by podepsal potvrzení o doručení“. Postup je pak stejný jako vždy: zvolíte náhradní termín, vyplníte adresu a kontaktní údaje a podvodníci po vás budou chtít zaplatit 50 korun za nové doručení.

Do těchto podvodných formulářů nikdy nevyplňujte své kontaktní údaje (adresu, telefon) a už vůbec ne platební informace z karty nebo internetového bankovnictví. Jde o velmi podobný typ podvodu jako v případě šmejdů na inzertních portálech Bazoš či Marketplace. Žádné doručení naplánované nebude, podvodníci pouze shrábnou vaše údaje a v tom nejhorším případě vám ještě vybílí účet.

Zdroj: Autorský text, Eset


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud