Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Po dilematu s Androidem: další velká rána pro Huawei

Jiří Palyza 11.09.2020

Americká vláda dále zpřísňuje omezení pro výrobce smartphonů, Huawei. V důsledku nového nařízení už nesmí čínskému koncernu prodávat čipové sady a displeje ani Samsung. Kromě Samsungu ukončily obchodní vztahy s Huawei i další společnosti z oblasti polovodičů a displejů. Co bude dál?

Poté co v polovině srpna vyšlo najevo, že od 15. září 2020 bude zastaven prodej čipových sad od TSMC výrobci Huawei, se situace ještě zhoršila. Podle informací z korejských zdrojů přeruší k tomuto datu své dodávky i technologičtí giganti Samsung a SK Hynix.

Ačkoliv ani jedna z těchto společností není americkou korporací, obchodní omezení vůči Huawei se vztahuje i na jejich dodávky. Platí totiž pro produkty, které obsahují americké technologie. A to jsou v těchto případech čipy. Vláda USA zpočátku neomezila obchod s polovodičovými výrobky. Nyní se ale omezení směrem k Huawei opět zpřísňují, a proto s čínským výrobcem musí přerušit obchodování i společnosti jako Samsung, TSMC a další.

Pro Samsung by ukončení dodávek polovodičů společnosti Huawei mohlo mít výhody i nevýhody: na jedné straně výrobce oblíbených smartphonů Galaxy přijde o důležitého zákazníka pro čipové sady, na druhou stranu to ale oslabí významného konkurenta na trhu smartphonů.

Huawei: existuje také riziko ztráty dodavatelů displejů

huaweinext1

Samsung, LG a další: Huawei by v příštích dnech mohlo opustit mnoho důležitých dodavatelů hardwarových komponent. | Zdroj: THAM YUAN YUAN/Pixabay 

To ale ještě není vše. Podle informací korejského portálu Chosun Biz (píše o tom SamMobile) Huawei ztrácí i podporu dvou hlavních hráčů v oblasti displejů. Výrobci Samsung a LG už nebudou v budoucnu dodávat čínskému výrobci displeje OLED. Například modely Huawei P40 a P40 Pro aktuálně používají displeje od Samsungu.

I v tomto případě jsou důvodem zpřísněná omezení, nařízená vládou USA. Displeje totiž obsahují čipy, které používají americké technologie. Jakákoliv polovodičová technika či zařízení, pocházející od amerických společností, by musela být před realizací prodeje společnosti Huawei schválena vládou USA.

Zatím není jasné, jak hodlá takové výpadky v dodávkách hardwaru Huawei řešit. Pokud chce i nadále hrát důležitou roli na trhu smartphonů, bude se muset spolehnout především na výrobce a dodavatele z Asie, a to zejména z Číny.

mohlo by vás také zajímat: byl odhalen nový patent samsungu – výrobce pracuje na revoluční technologii displejů


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud