Průzkum ukázal tvrdou realitu
Odpor Britů k elektromobilům není způsobený technickými nedostatky samotných vozů, ale může za to velké množství mýtů, kterým obyvatelé země věří. Průzkum společnosti YouGov, který si objednal britský think-tank Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU), totiž ukázal, že velká část řidičů se nerozhoduje na základě ověřených informací. Místo toho se snadno nechá ovlivnit zkratkovitými či neúplnými informacemi.
Mohlo by vás zajímat
Pozor na skrytý problém plug‑in hybridů. Tato častá chyba řidičů může zničit motor, varují odborníci
Do průzkumu se zapojilo 1 002 řidičů, kteří nevlastní elektromobil. Více než polovina respondentů (51 %) dokázala správně zařadit jen dva nebo méně výroků o elektromobilech z celkových deseti.
Elektromobil jako další auto chce jen 5 % řidičů
Podle zprávy think-tanku ECIU se to pak podepisuje na konkrétních plánech britských domácností. Ve skupině, která se v testu dostala jen na dvě nebo méně správných odpovědí z deseti, chce příští auto jako elektromobil koupit jen 5 % respondentů.
Z pohledu dalšího rozvoje trhu jde o zásadní překážku, protože tito lidé dnes jezdí s vozem se spalovacím motorem. Právě jejich ochota přestoupit na vozy s jinou technologií rozhodne o tom, jak rychle se elektromobilita ve Velké Británii rozšíří mimo už přesvědčené zákazníky.
Když jsou fakta jasná, nálada se otočí
Průzkum dále ukázal i další zajímavost. Postoj k elektromobilitě se zásadně mění, pokud mají lidé přehled. U respondentů, kteří zvládli správně odpovědět alespoň na 8 z 10 otázek, by jako příští auto chtělo elektromobil 63% dotázaných.
Rozdíl mezi jednotlivými skupinami je extrémní a podle analytiků podtrhuje, že debata o elektromobilech ve Velké Británii není jen o vkusu nebo zvyku, ale také o tom, jaké informace se k lidem dostávají.
Nejvýraznější omyl? Požáry u elektromobilů
Z průzkumu vyšlo, že lidé se nejčastěji mýlí u bezpečnosti. V případě elektromobilů jde především o rizika požáru. Z dat vychází, že 46 % respondentů se domnívá, že elektromobily častěji hoří než auta se spalovacím motorem. Autoři průzkumu ale dodávají, že to je častý omyl, protože studie ukazují opak.
Podle nich tak ve Velké Británii koluje řada nepřesných informací, jež pokřivuje obraz elektromobilů. Svou roli v tom hrají i peníze. Dopravní expert ECIU Colin Walker upozornil, že mnoho lidí neví, že provoz elektromobilů může být často levnější než u aut se spalovacím motorem. Platí to především v situacích, jako je současná nestabilita na Blízkém východě, která do výšin žene ceny ropy.
„Zatímco řidiči benzínových aut budou muset u čerpacích stanic platit vyšší ceny, řidiči elektromobilů budou i nadále moci jezdit za pouhé 2 pence za míli,“ doplnil Colin Walker z ECIU.
Britský zákaz od roku 2035
Pokud tedy někdo věří, že elektromobil je drahý, rizikový a nepraktický, přechod na elektropohon zůstává v jeho očích zbytečný hazard.
Mohlo by vás zajímat
Slavná italská automobilka hází ručník do ringu. Ukončila prodej elektrického SUV, podobný krok se týká i dalších výrobců
A to může být v dalších letech problém, který Velká Británie potřebuje vyřešit. Tamní vláda má plán, že od roku 2035 zakáže prodej nových osobních aut se spalovacím motorem. Netýká se to však plug-in hybridů.
„Potřebujeme vidět rázné kroky ze strany vlády, průmyslu a médií, které by rozptýlily mýty a dezinformace, a zajistily, aby řidiči při rozhodování o svém dalším nákupu znali fakta,“ uvedl poslanec za Labouristickou stranu Perran Moon, který předsedá parlamentní skupině pro elektromobily.
Zdroj: Chip.de, Independent