Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

První 512GB NVMe SSD v jediném BGA pouzdře

Pavel Trousil 14.06.2016

Nový SSD čip Samsung PM971-NVMe ztrojnásobuje výkon klasického SATA SSD disku. Má nejmenší možné rozměry a hmotnost přibližně jednoho gramu. Výrobcům nadcházející generace PC a ultratenkých notebooků tak dává mnohem větší flexibilitu.

Firma Samsung Electronics zahájila výrobu prvního NVMe PCIe SSD čipu v jediném ball grid array (BGA) pouzdře, pro použití v nadcházející generaci PC a ultratenkých notebooků. Nový BGA NVMe SSD má označení PM971-NVMe. Tato kompaktní součástka se vyznačuje vysokým výkonem a obsahuje všechny důležité součásti SSD včetně paměti NAND flash, DRAM a řadiče.

 Konfigurace PM971-NVMe SSD v jednom BGA pouzdře byla možná díky kombinaci šestnácti 256gigabitových Samsung V-NAND flash čipů se 48 vrstvami a jednoho 20nanometrového 4Gb LPDDR4 mobilního DRAM čipu a výkonného řadiče společnosti Samsung. Rozměry nového SSD jsou 20 mm x 16 mm x 1,5 mm a hmotnost jen přibližně jeden gram. Velikost odpovídá zhruba setině 2,5" SSD nebo HDD a povrch je asi pětinou M.2 SSD, což umožňuje mnohem větší flexibilitu pro výrobce výpočetních zařízení.

bga-ssd-main-2-2-nahled

Výkon PM971-NVMe SSD snadno předčí rychlostní omezení rozhraní SATA 6 Gb/s. Umožňuje sekvenční čtení rychlostí až 1500 MB/s a sekvenční zápis o rychlosti až 900 MB/s, při použití technologie TurboWrite. Hodnoty výkonu lze přirovnat k přenosu ekvivalentního 5GB Full-HD videa za přibližně 3 sekundy nebo k jeho stažení za přibližně 6 sekund.

Nové SSD Samsung PM971-NVMe také vyniká rychlostmi náhodného čtení až do 190K IOPS a zápisu až 150K IOPS, takže snadno zvládne náročné operace. Pro srovnání, pevný disk zpracovává pouze maximálně 120 IOPS při náhodném čtení, takže nový Samsung SSD je v tomto ohledu více než 1500 krát rychlejší než HDD.

 Koncem tohoto roku Samsung plánuje představit ultra rychlé NVMe SSD s ještě větší kapacitou. Novinka PM971-NVMe SSD bude k dispozici s kapacitou 512 GB, 256 GB a 128 GB. Samsung zahájí prodej v červnu 2016.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud