Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tisíce míst nahradí umělá inteligence: IBM přistupuje k razantnímu kroku

Jiří Palyza 03.05.2023

Technologický gigant IBM plánuje postupně nahradit celou řadu zaměstnanců umělou inteligencí. Kolika pracovních míst se to týká?

Kapitoly článku

Generální ředitel IBM, Arvind Krischna, poskytl rozhovor agentuře Bloomberg. Jeho slova pravděpodobně nepotěší mnoho zaměstnanců. IBM plánuje na některých pozicích zaměstnávat méně lidí. Jejich činnosti může převzít software založený na umělé inteligenci.

Očekává se, že zhruba třetinu pracovních míst v oblasti řízení lidských zdrojů by mohla do pěti let nahradit umělá inteligence a automatizační procesy.

Přijímání zaměstnanců na tyto pracovní pozice bude pozastaveno nebo zpomaleno. Podle slov ředitele IBM zaměstnává přibližně 26 tisíc lidí, kteří nejsou v přímém kontaktu s klienty. "Snadno si dovedu představit, že 30 % z nich bude během pěti let nahrazeno umělou inteligencí a automatizací," řekl Krishna agentuře Bloomberg, což představuje zhruba 7 800 pracovních míst.

IBM se chce do budoucna více zaměřit na umělou inteligenci

ibmreplacesai

IBM plánuje do budoucna nahradit tisíce zaměstnanců umělou inteligencí. | Zdroj: Jonathan Kemper/Unsplash

Koncern už nehodlá některá volná místa obsazovat. Nábor ale bude stále pokračovat v oblasti vývoje softwaru a na pozicích, kde dochází ke kontaktu se zákazníky. IBM má celkem 260 tisíc zákazníků.

V současné době vzbuzuje značná rozruch textový automat ChatGPT a konkurenční řešení od Google, Bard. ChatGPT například formuluje texty tak, že slovo po slově odhaduje pravděpodobné další pokračování věty.

Jedním z důsledků této schopnosti ale je, že software v současnosti kromě správných informací vymýšlí i zcela falešné informace. Uživatel ale nepozná žádný rozdíl.

Proto stále častěji zaznívají obavy, že by současné schopnosti generativní umělé inteligence mohly být zneužity k vytváření a šíření nepravdivých informací. Odborníci ale očekávají, že tento problém bude možné vyřešit.

Zdroj: Business InsiderBloomberg


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud