Přejít k hlavnímu obsahu

Externí SSD disky

Jak Chip testuje SSD disky

SSD disky jsou vedle běžných pevných disků ve formátu 3,5 nebo 2,5 palce nejdůležitějšími externími úložnými zařízeními pro stolní počítače a notebooky. Každý, kdo někdy použil rychlou flash paměť, by pravděpodobně souhlasil s tvrzením "Jednou SSD, vždycky SSD!". Disky SSD jsou totiž mnohonásobně rychlejší než klasické pevné disky.

Pevné disky a SSD mají v podstatě jen velmi málo společného. Oba koncepty spojuje pouze to, že na ně můžete ukládat masy dat. Polovodičový disk je založen na jednotlivých paměťových flash modulech, které dohromady tvoří celkové množství paměti. Na rozdíl od pevných disků nevyžadují disky SSD žádné mechanické součásti, jako jsou čtecí hlavy nebo rotující magnetické kotouče, což je činí robustnějšími - a navíc jsou zcela tiché. Výkon SSD je do značné míry určen použitou pamětí flash.

Přenosové rychlosti ani hodnoty IOPS nezůstávají u disků SSD konstantní. Přenosové rychlosti jsou přiškrceny, pokud se zařízení příliš zahřeje. Několik úrovní vyrovnávací paměti zajišťuje, že přístupy jsou výrazně rychlejší, dokud je vyrovnávací paměť k dispozici. Jakmile se však zaplní, rychlost se výrazně sníží. Rychlost ovlivňuje také typ a pořadí operací čtení a zápisu. Náš test se proto skládá ze tří opakování stejné sekvence operací čtení a zápisu, a to jak trvalých přenosů, tak náhodně rozložených přístupů. Náš benchmark vypočítává z podrobných výsledků průměrné hodnoty, které se promítají do konečného skóre.

Výkon při čtení (50 procent)

Nejdůležitějšími měřenými hodnotami u SSD jsou přenosové rychlosti. V testovací laboratoři rozlišujeme mezi komprimovatelnými a nekomprimovatelnými daty, což nám umožňuje vyhodnotit, jak efektivně fungují kompresní metody řadiče. Oba typy dat používáme k měření průměrných přenosových rychlostí čtení, které v našem žebříčku SSD disků uvádíme v megabajtech za sekundu.

Přístupové doby a IOPS: Kromě přenosových rychlostí jsou to základní měřené hodnoty výkonu SSD. Popisují dobu odezvy disků. Díky hodnotám, které jsou řádově vyšší než u magnetických pevných disků, se počítače a notebooky zdají být mnohem rychlejší. Přenosové rychlosti a hodnoty IOPS jsou zahrnuty do hodnocení "Výkon při čtení" v poměru 80:20.

Výkon při zápisu (40 procent)

SSD disky při zápisu dat rychle dosahují svých limitů, zejména při "nepřetržitém zápisu". V průměru mnoho SSD disků zapisuje výrazně pomaleji než čte, což souvisí s typem paměti, typem a velikostí cache a také s vývinem tepla. V praxi to však nemá tak výrazný vliv - odhadem v 90 % všech případů se z externí paměti čte, pouze v necelých 10 % případů zapisuje. Proto "Výkon při zápisu" tvoří méně procent z celkového skóre a skládá se z hodnocení přenosových rychlostí zápisu a hodnot IOPS - v poměru 80:20.

Mobilita (10 procent)

Výsledek testu v kategorii "Mobilita" se podílí na celkovém skóre 10 %. Do tohoto skóre se započítává hmotnost testovaného zařízení. Určujeme také faktor rozměru, kde si obzvláště dobře vedou kompaktní zařízení. Zohledňuje se zde také fyzická ochrana proti mechanickému poškození, vodě a prachu. Nakonec zahrnujeme porty, ke kterým lze zařízení připojit. Zařízení, které si v této kategorii vede nejlépe ve srovnání se všemi ostatními, obdrží skóre 1,0.
 

Seřadit podle
Sdílet žebříček

Máte k článku připomínku? Napište nám

Žebříčky


doporučujeme